18. července 2016 23:02, aktualizováno 19. 7 13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

17letý Afghánec napadl v Bavorsku cestující ve vlaku sekyrou. V pokoji měl vlajku IS

Němečtí policisté u těla zabitého útočníka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí policisté u těla zabitého útočníka. | foto: ČTK

WÜRZBURG Pět zraněných, z toho čtyři těžce, si v Německu vyžádal útok 17letého afghánského migranta, který v pondělí večer napadl nožem a sekyrou cestující regionálního vlaku do bavorského Würzburgu. K činu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), německé úřady ale zatím přímé spojení útočníka s radikály na Blízkém východě nevidí, informovala agentura DPA.

Mladistvý útočník, který do Německa přišel z Afghánistánu bez doprovodu rodičů, zranil ve večerním vlaku z Treuchtlingenu do Würzburgu čtyři členy rodiny z Hongkongu, která byla v Německa na dovolené. Pátou osobou, která utrpěla lehké zranění, je kolemjdoucí, kterou Afghánec napadal na útěku z vlaku předtím, než ho přivolaná policie zastřelila.

Podle zmíněného hongkongského listu se otec s dceřiným přítelem snažili ostatní...
Sedmnáctiletý Afghánec podle listu South China Morning Post napadl otce rodiny,...

Útok IS?

V pokoji útočníka, který žil v pěstounské rodině, našla policie ručně kreslenou vlajku IS a dopis v paštštině, který by mohl být dopisem na rozloučenou, uvedl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Mladík se zřejmě radikalizoval sám v nedávné době, o přímém napojení na radikály z IS, kteří se k činu přihlásili prostřednictvím své agentury Amak, německé úřady zatím důkazy nemají, dodal Herrmann.

Radikálové z IS, kteří ovládají rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, se v poslední době přihlásili k řadě atentátů po celém světě. Naposledy se hlásili k útoku nákladním autem v jihofrancouzském letovisku Nice, kde ale dosud důkazy o přímém spojení útočníka s IS také chybějí. Čin v Německu mladík podle Amak provedl "jako odpověď na výzvu mířit na země, které se účastní koalice proti Islámskému státu".

To, zda byl mladík na IS skutečně napojen, je tak otázkou. Může se jednat i o čin takzvaného osamělého vlka, případně výsledek psychického zkratu - podobně jako letos v květnu, kdy muž na vlakové stanici poblíž Mnichova zabil nožem člověka a další tři zranil. Údajně při tom provolával „Alláhu akbar“, nicméně posléze byl hospitalizován v psychiatrické léčebně a úřady oznámily, že neobjevily žádnou spojitost s islámským extremismem.

„Útočník vezme zbraň do svých vlastních rukou a jedná sám, na základě nějaké motivace či idejí,“ popsal pro Lidovky.cz problematickou motivaci obdobných útoků bezpečnostní expert Josef Kraus. „To, že se přitom odkáže na myšlenky IS nebo IS jeho čin posléze využije pro svůj marketing a potvrdí, že za útokem stojí, je věc spíše popularizační než cokoli jiného.“

Migranti v Německu

  • Do Německa v loňském roce přišlo více než milion migrantů, z toho asi 150 000 z Afghánistánu. Kdy útočník do Německa přišel, Herrmann zatím neví. Ještě před dvěma týdny žil v domově pro uprchlíky bez doprovodu, následně se přestěhoval k pěstounům.
  • Z Afghánistánu pochází téměř padesát procent všech nezletilých migrantů, kteří přišli do Bavorska bez doprovodu. V největší německé spolkové zemi bylo na konci letošního března asi 15 500 nezletilých migrantů bez rodičů. Kromě Afghánistánu pochází hlavně ze Sýrie, Eritreje a Somálska.

Policie se podle Herrmanna nedomnívá, že by měl útočník komplice. „Ve vlaku byl sám. Čin spáchal sám,“ uvedl regionální ministr. Podle dvou svědků incidentu křičel mladík během svého řádění „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký).

Přátelé útočníka vyšetřovatelům řekli, že Afghánec nijak nevyčníval a vůbec se nezdál být radikální ve svých názorech. Do mešity prý chodil o svátcích, ale příliš věřícím muslimem prý nebyl.

Oběti z Hongkongu

Oběťmi útoku ve vlaku se stala rodina turistů z Hongkongu. Podle Herrmanna šlo o náhodu, že Afghánec zaútočil právě na ně. Otec, matka, jejich dcera a její přítel utrpěli vážná zranění, přinejmenším dva členové rodiny jsou v kritickém stavu. Podle německých médií jde zřejmě o oba muže, kteří se snažili své blízké chránit. Sedmnáctiletý syn staršího páru vyvázl údajně bez zranění. Šok utrpělo také 14 dalších cestujících. Celkem ve vlaku do Würzburgu bylo asi 20 až 30 lidí.

Hongkongský vůdce Leung Čchun-jing už útok odsoudil, stejně jako řada německých politiků. Vlna nevole se zvedla kvůli příspěvku političky strany Zelených na twitteru. Poslankyně Renate Künastová krátce po útoku kritizovala policii, že útočníka zabila. Měla podle ní pouze zajistit, aby nemohl dál útočit. Policie už podle obvyklých pravidel zahájila interní šetření zásahu.

Němečtí policisté zajišťují po vlakovém útoku důkazní materiál.

Němečtí policisté zajišťují po vlakovém útoku důkazní materiál.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.