Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Třetí pohlaví není žádný výmysl. Nový zákon je na místě, míní sociolog

Třetí pohlaví - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí pohlaví - ilustrační | foto: Shutterstock

Narodí se dítě s nejasným pohlavím. Rodiče za něj potom musí rozhodnout, jestli bude mužem nebo ženou. Nový zákon v Německu, který uznává pohlaví nula, by jejich problém mohl vyřešit. "Třetí pohlaví není žádný rozmar. Těm lidem, pro které je to určeno, to opravdu pomůže," říká sociolog z Univerzity Palackého Zdeněk Sloboda.

Pro koho je nový německý zákon určený?
Zákon se týká především intersexuálních lidí. Jsou to například ženy, které mají chromozom XY. Také se rodí děti, jejichž genitálie při narození nevykazují znaky ani jednoho pohlaví nebo naopak mají obojí, mohou například mít varlata i vaječníky. Doteď byla praxe taková, že doktoři po narození doporučovali rodičům nějaký chirurgický zákrok, který upravoval genitálie do nějaké normy, právě aby mohli být dívkou nebo chlapcem. To se ale většinou rozhodovalo bez dětí.

Čtěte více o novém zákonu:

Zařadí se tedy do třetího pohlaví?
Teď mají možnost být zařazeni do kategorie neurčení a potom si mohou vybrat. V pubertě, kdy se genitálie začnou hormonálním působením upravovat, se mohou rozhodnout, jestli se cítí být spíš žena nebo muž. Ve třetí kategorii ale mohou zůstat i celoživotně, kdy se třeba nechtějí řídit kulturními a sociálními předpoklady, které se váží na jednotlivá pohlaví.

Intersexuální lidé

Věda pojmem intersexualita popisuje takzvané třetí pohlaví. Patří sem jedinci, kteří nemají typické ženské ani mužské pohlavní znaky, kromě toho se sem řadí i lidé, kteří naopak mají mužské a zároveň ženské pohlavní orgány. Pojem intersexuál může popisovat i člověka s jednoznačnými  pohlavními orgány, který je nositelem genetické informace opačného pohlaví, tedy žena s chromozomy XY nebo muž s XX.

Není třetí pohlaví výmyslem moderní doby?
Není to žádný nový fenomén. V jiných kulturách je to naprosto běžné - severoameričtí indiáni tyto lidi dokonce uctívají. Říkají jim dvojí duše. Není to nic nového, co by si Německo vymýšlelo.

Proč zákon tedy vyšel zrovna tam?
Naše západní kultura klade veliký důraz na lidská práva. Lidé by měli mít volbu, pohlaví by se jim nemělo předepisovat chirurgickými zásahy. Před několika týdny Rada Evropy vydala rezoluci, že děti mají právo na vlastní integritu a děti by neměly být apriorně operovány pro tu potřebu, aby byly muži nebo ženy.

Je Německo první zemí s tímto zákonem?
Pohlaví nula je uzákoněné v Austrálii a od roku 2007 uznali třetí pohlaví i v Nepálu, právě tam je to i z náboženských důvodů vnímáno jinak než tady. Není tam tak silný tlak na dvojjakost jako tady.

Nebude třetí pohlaví pro řadu lidí nepřijatelné?
To bude potom jejich problém. Třetí pohlaví není žádný rozmar. Těm lidem, pro které je to určeno, to opravdu pomůže. My bychom měli myslet na to, že nám nepřísluší soudit stav těch lidí. Intersexuálové tu jsou a tato možnost jim tu volbu dává.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...