28. listopadu 2013 13:38, aktualizováno  15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž obviněný z přípravy vraždy Krejčíře byl osvobozen

Jihoafrická policie před soudní budovou, kde se koná proces s Radovanem Krejčířem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoafrická policie před soudní budovou, kde se koná proces s Radovanem Krejčířem | foto: ČTK

JOHANNESBURG Jihoafrický soud ve čtvrtek zbavil Jihoafričana Brendana Harrisona obvinění z přípravy vraždy uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. Soudkyně verdikt zdůvodnila tím, že od Harrisonova červencového zatčení nedokázala obžaloba předložit žádné konkrétní důkazy a pouze opakovaně žádala o odložení případu kvůli další přípravě. Někdejší Krejčířův zaměstnanec Harrison, který byl od svého zatčení ve vazbě, novinářům při odchodu od soudu řekl, že chce kvůli svému případu vést proti Krejčířovi občanskoprávní spor.

Státní zastupitelství žádalo ve čtvrtek o další odklad jednání o dva týdny. Podle prokuratury se časně ráno objevily nové informace, které by mohly více podpořit obvinění proti Harrisonovi. Soudkyně ale návrh zamítla s tím, že prokuratura už v září uváděla, že má všechny podklady potřebné pro vedení procesu.

Harrisonův obhájce ve čtvrtek také zpochybnil hodnověrnost žalující strany. Stěžovatelem v případu byl Krejčíř a hlavním svědkem měl být jeho bulharský spolupracovník Ivan Savov. Oba dva ale nedávno zatkla jihoafrická policie, která Krejčíře podezírá z únosu a z pokusu o vraždu a Savova z bankovního podvodu.

PŘÍPAD KREJČÍŘ

Krejčíř zničil život mnoha lidem

"Přišel jsem o šest měsíců života, ale Radovan Krejčíř zničil život hodně lidem," řekl Harrison novinářům při odchodu od soudu. Prohlásil, že spolu se svým právníkem připravuje občanskoprávní žalobu proti Krejčířovi i proti státu a bude se domáhat odškodnění za to, že bezdůvodně strávil půl roku ve vazbě.

Jednačtyřicetiletý Harrison byl pokladníkem v Krejčířově výkupně zlata Moneypoint v johannesburské čtvrti Bedfordview. S Čechem se prý setkal v roce 2009, v roce 2011 ale podle místních médií dostal práci od Michaela Arsiotise, bývalého Krejčířova spolupracovníka. Pak údajně začal dostávat výhrůžky, proto veškeré vazby na Krejčíře a jeho spolupracovníky přerušil a odešel do Svazijska, kde spustil vlastní podnikání.

Harrisona letos v červenci, kdy byl v JAR na služební cestě, zatkli a obvinili z podílu na přípravě vraždy svého šéfa, kterou podle vyšetřovatelů chystal loni v září. Soud v srpnu odmítl jeho žádost o propuštění na kauci kvůli obavám, že jeho život by byl na svobodě v nebezpečí (více čtěte ZDE). Ve čtvrtek Harrison připustil, že v souvislosti s Krejčířem má stále o svůj život obavy.

Krejčíř v JAR zřejmě čelil několika pokusům o vraždu. Z jednoho z nich bez zranění vyvázl koncem července právě u své výkupny zlata. Když vystupoval z auta, začala z jiného zaparkovaného vozu střílet dálkově ovládaná zbraň. Před měsícem došlo k pumovému útoku na výkupnu zlata Moneypoint. Pří výbuchu zahynuli dva lidé, jedním z nich byl i Krejčířův český spolupracovník Jan Charvát.

Jihoafričtí policisté před obchodem se šperky, který zničila exploze (12. 11. 2013)
Z tohoto auta stříleli na Radovana Krejčíře.

Krejčíř přijel do JAR v roce 2007 na falešný pas ze Seychel přes Madagaskar. České policii unikl za podezřelých okolností o dva roky dříve při domovní prohlídce. V Česku mu dnes odvolací soud uložil pravomocný trest 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Podnikateli zároveň uložil pokutu tři miliony korun. Pokud ji nezaplatí, prodlouží se mu trest na 12 let. Jihoafrická republika zatím nerozhodla o jeho vydání. Podnikatel by chtěl v zemi zůstat a požádal tam o azyl.

Minulý pátek jihoafrická policie Krejčíře zatkla pro podezření z pokusu o vraždu a z únosu; o případném propuštění na kauci má soud rozhodovat v pondělí. To té doby byl Krejčíř se souhlasem soudu kvůli svému údajně špatnému zdravotnímu stavu hospitalizován.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz