30. května 2019 18:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž podezřelý z nastražení bomby ve Francii prý přísahal věrnost IS

Islámský stát (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islámský stát (ilustrační snímek) | foto: SOHR

Lyon (Francie) Muž podezřelý z nastražení výbušného zařízení v centru východofrancouzského města Lyonu vyšetřovatelům řekl, že přísahal věrnost teroristické organizaci Islámský stát (IS). S odvoláním na svůj zdroj z vyšetřování o tom ve čtvrtek informovala agentura AFP. Exploze podomácku vyrobené bomby minulý pátek lehce zranila třináct lidí.

Čtyřiadvacetiletý Alžířan Muhammad Hišám M. se již ve středu přiznal, že balíček na ulici v lyonském centru nastražil. V souvislosti s činem zadržela francouzská policie celkem čtyři lidi, podle AFP kromě hlavního podezřelého skončili ve vazbě také jeho bratr a rodiče. Zatímco otce a matku ve čtvrtek policisté propustili, oba bratři zůstávají ve vazbě.

Podle francouzských médií Muhammad Hišám M. nastražení výbušného zařízení na ulici plánoval již od dubna. Na jeho počítači se našly dokumenty, z kterých vyšetřovatelé údajně vyvozují, že obdivoval teroristickou organizaci Islámský stát. Vyhledával si také extremistické stránky a návody na výrobu bomb. Prokuratura zatím žádnou z těchto informací oficiálně nepotvrdila.

Pachatel minulý pátek výbušninu odložil v centru Lyonu před pekařství na pěší zóně. Bezpečnostní kamery zachytily muže s kšiltovkou a slunečními brýlemi, který na místo dotlačil kolo a odložil balíček. Kromě výbušniny v něm byly také šrouby a kovové kuličky. Policisté muže vypátrali po třech dnech.

ČTK