Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svědek: Vedle mého ramene se objevil muž s velkým nožem a začal bodat do policisty

Svět

  18:58
LONDON - Středeční útok u budovy britského parlamentu způsobil zmatek v Londýně a vyvolal šok až v Edinburghu, kde kvůli němu přerušili debatu o dalším referendu o nezávislosti Skotska. Se zákazníky na sedačkách se zastavila turistická atrakce známá jako Londýnské oko, premiérku Theresu Mayovou převezli z parlamentu do Downing Street. Svědci, kteří viděli útočníka s nožem, byli v šoku.

Útočník i oběť. Záchranáři svádějí marný boj o život pobodaného policisty (na snímku vpravo dole), uprostřed leží tělo postřeleného útočníka, který nakonec také zemřel. foto: Stefan Rousseau/AP

„Právě jsme mířili k nádraží, když se ozvala rána a chlap nebo někdo narazil autem do chodců. Leželi tam a dav lidí se valil za roh branami proti Big Benu. Vedle mého ramene se objevil muž s velkým nožem a začal bodat do policisty. Nic podobného jsem nikdy neviděl, prostě tomu nemohou uvěřit,“ řekl svědek Rick Longley agentuře AP.

„Fotografovali jsme si Big Ben, když se všichni dali do běhu a my jsme ve vzdálenosti 20 metrů uviděli asi čtyřicetiletého muže s nožem. Pak jsme uslyšeli tři výstřely. Přeběhli jsme ulici a viděli na zemi muže ležícího v krvi,“ řekla svědkyně Jayne Wilkinsonová.

Konzervativec Tobias Ellwood se sklání u raněného policisty, jehož život se...
Útočník i oběť. Záchranáři svádějí marný boj o život pobodaného policisty (na...

„Jasně jsem slyšel výstřely, viděl jsem na zemi padat někoho v černém oblečení. Myslím, že to byl policista,“ sdělil agentuře AFP zaměstnanec parlamentu.

Těla na mostě i ve vodě

Z Westminsterského mostu prchaly desítky lidí, když tam automobilista smetl několik chodců. Auto vyjelo na chodník ve snaze chodce porazit, takže někteří skákali do vody. Na mostě zůstalo ležet několik těl. Steve Voake, který byl na mostě, viděl na zemi dva lidi a jednoho člověka ve vodě.

Londýňan Matt Haikin jel po mostě na kole a viděl auto, které vyjelo ze silnice na chodník. „Všiml jsem si, že vedle leželo tělo a bylo tam hodně krve a kolem stáli lidé. Zakrátko jsem uslyšel výstřely, takže bylo jasné, že nejde o nehodu, ale že se děje něco jiného,“ řekl. Když se přesunul k Westminsterskému paláci, viděl lidi v uniformách a několik těl na zemi. „Nemohou říci, zda byli zranění, nebo zda jim řekli, aby si lehli,“ sdělil.

Richard Tice stanici Sky News řekl, že na mostě zůstalo osm až deset ležících těl. „Auto jelo po chodníku a sráželo lidi,“ sdělil.

Svědkem incidentu byl i bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který jel po mostě v taxi. Na twitter umístil video se záběry na ležící lidi sražené autem. „Myslel jsem si, že šlo o nehodu, a pak jsem přes okénko taxi viděl někoho ležícího v bolesti na zemi. Když jsem uviděl druhého, začal jsem natáčet, spatřil jsem další tři ležící, jeden těžce krvácel,“ sdělil Sikorski BBC.

Auto pokračovalo k parlamentu, dokud nenarazilo do železného plotu. Řidič pak vyskočil a podle některých svědků měl v ruce nůž, podle jiných mačetu.

Zákaz vycházení

Slavná atrakce Big Eye v Londýně se během incidentu zastavila. Lidé stále z...

Slavná atrakce Big Eye v Londýně se během incidentu zastavila. Lidé stále z atrakce nemohou ven.

Poslanec Adam Holloway viděl lidi prchat a rychle přeběhl do své kanceláře v parlamentu, aby byl se svým personálem. „Mnoho z nás je teď zavřeno společně s našimi zaměstnanci,“ sdělil. Pokyn zůstat ve svých kancelářích dostali i novináři pracující v parlamentu.

Londýnská pohotovostní služba vyslala na místo mnoho vozů a vyzvala občany, aby žádali o sanitky jenom v případech skutečně naléhavé situace.

Londýnské oko, které poskytuje krásný výhled na Londýn, se zastavilo a podle serveru listu The Guardian teď drží své „hosty“ v areálu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat