10. srpna 2017 10:27, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž podezřelý z najetí do skupiny vojáků v Paříži nemůže vypovídat. Byl postřelen

Po incidentu je šest vojáků zraněných | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po incidentu je šest vojáků zraněných | foto: Reuters

PAŘÍŽ Podezřelý řidič, kterého francouzská policie zadržela a těžce zranila ve středu poté, co najel do skupiny vojáků, je stále v nemocnici a jeho stav mu neumožňuje, aby se podrobil výslechu. Vyšetřovatelé mezitím pátrají po případných dalších komplicích zadrženého. Informovaly o tom ve čtvrtek zpravodajské weby Franceinfo a BFMTV s odvoláním na soudní zdroje.

Řidič zranil na západopařížském předměstí Levallois-Perret šest vojáků, z toho tři těžce. Muže označovaného jménem Hamou Benlatreche policie zadržela na dálnici A16, kudy se snažil uniknout na sever směrem k Belgii. Při zásahu jej zranila střelba. Hospitalizován je v severofrancouzském Lille.

Nejmenovaný policejní činitel agentuře AP sdělil, že podezřelý žil ve Francii legálně a nikdy nebyl odsouzen za žádný trestný čin. Úřady ho ale podezíraly z menších deliktů. Ve středu některá francouzská média uvedla, že pomáhal cizincům bez povolení se dostat do země.

Benlatrecheův strýc Mohammed řekl televizi BFM, že jeho synovec byl praktikující muslim, který své rodině tvrdil, že pracuje jako řidič dodávky a rovněž pro operátora osobní přepravy Uber. Podle něj ale Hamou nejevil známky radikalizace. „Nešlo uvěřit, že šlo o něj,“ poznamenal strýc.

Protiteroristický odbor pařížské prokuratury případ vyšetřuje jako „pokus o vraždu úředních osob v rámci terorismu a ve spolupráci s dalšími pachateli teroristické trestné činnosti“.

Policisté zajišťují oblast, ve které auto najelo do vojáků
Úřady zahájily pátrání po vozidle.

Prezident Emmanuel Macron ve středu večer na Twitteru „blahopřál policii, která zatkla pachatele útoku“. Vyšetřovatelé ho ale oficiálně stále evidují pouze jako podezřelého, protože zatím stoprocentně nepotvrdila, že útočník z Levallois-Perret je tou samou osobou, která byla zadržena na dálnici.

Zranění vojáci jsou v péči lékařů vojenských nemocnic, většinou utrpěli zlomeniny. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky ve Francii vyžádaly 239 obětí, od poloviny loňského roku cílí - na rozdíl od Británie či Německa, kde také došlo k sérii útoků - hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.