12. června 2018 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž ze skandálu kolem Švédské akademie byl obviněn ze znásilnění

Nobelova cena (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nobelova cena (ilustrační foto) | foto: wikipedia.com

STOCKHOLM Muž, jehož chování rozpoutalo skandál ve Švédské akademii udělující Nobelovu cenu za literaturu, byl obviněn ze dvojího znásilnění jedné ženy z roku 2011. Informovala o tom v úterý agentura AP.

Současnou krizi ve Švédské akademii vyvolal případ manžela jedné ze členek instituce Jeana-Claudea Arnaulta, kterého 18 žen obvinilo ze sexuálního obtěžování. Některé z případů se údajně odehrály v prostorách patřících Švédské akademii. Arnault veškerá obvinění odmítá.

Švédská prokurátorka Christina Voigtová v úterý oznámila, že Arnault byl na základě závažných a dostačujících důkazů obviněn ze znásilnění. Jméno oběti Voigtová neuvedla.

Švédská akademie letos kvůli skandálům kolem sexuálního zneužívání či vyzrazování jmen laureátů Nobelovu cenu za literaturu neudělí. Už v dubnu oznámila, že zahájila interní vyšetřování a že relevantní informace poskytne příslušným justičním orgánům. Kvůli skandálu už akademii opustilo nejméně šest z 18 členů.

V souvislosti s Arnaultem a jeho manželkou, básnířkou Katarinou Frostensonovou, se také objevila obvinění ze střetu zájmů. Švédská akademie, která každoročně rozděluje asi tři miliony dolarů v podobě stipendií, totiž v minulosti finančně podporovala i stockholmské soukromé kulturní centrum Forum. To Arnault se svou manželkou vedli.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz