Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ženský salonek muzeu zakázal soud. Proto Picassa rozvěsili na dámských toaletách

V areálu muzea se nachází pivovar a vinice, ubytování, restaurace a vinárna a za dva krátké roky provozu se stala známou. Lonely Planet jho zařadil mezi 10 nejlepších měst na světě, která stojí za to navštívit. (12. února 2013) foto: Profimedia.cz

Australské Muzeum starého a nového umění (MONA) v tasmánském Hobartu zorganizovalo výstavu obrazů, jejíž součástí byl i salonek určený výhradně ženám. Na diskriminaci si ale stěžoval jeden z mužských návštěvníků. Soud mu dal zapravdu a instituci nařídil nerovnoprávnost napravit. Kurátorka následně přestěhovala část uměleckých děl na dámské toalety.
  11:59

Kuriózní soudní spor vyvolala stížnost muže, jemuž byl na základě jeho pohlaví odepřen vstup do jedné z částí výstavy – dámského salonku. Za jeho vytvořením stojí americká umělkyně, kurátorka a manželka majitele muzea Kirsha Kaecheleová. Salonek byl sám o sobě konceptuálním uměleckým dílem, který dovnitř umožňoval vstup pouze jednomu muži: komorníkovi, který ženám během expozice podával luxusní čaje.

Od chvíle, kdy občanskoprávní a správní soud státu Tasmánie dal muzeu 28 dní na to, aby přestalo odmítat návštěvníkům vstup na základě pohlaví, je salonek zavřený, píše deník The Washington Post.

Kaecheleová se proti soudnímu rozhodnutí, které padlo v dubnu, odvolala. Aby však expozice nepřišla o návštěvníky, provedla malou rekonstrukci výstavních prostor.

„Říkala jsem si, že několik dámských toalet v muzeu by si zasloužilo modernizaci... Trochu intimního kubismu. Takže jsem přemístila Picassovy obrazy právě tam,“ uvedla. Nyní zvažuje několik dalších možností, jak soudní rozhodnutí obejít. Zákon totiž stanoví, že existují určité důvody pro odepření přístup lidem na základě pohlaví. Děje se tak například v náboženských institucích, kde to vyžaduje víra, v případě škol pro jedno pohlaví anebo v některých typech sdíleného ubytování.

„Znovu otevřeme salonek jako kostel / školu / butikové glampingové ubytování,“ uvedla Kaecheleová v pondělí v příspěvku na sociálních sítích.

Minulý měsíc například navrhla, že by se salonek mohl stát místem pro studium bible. Ta podle ní obsahuje jak inspirativní perspektivy, tak náročné koncepty, zejména pokud jde o ženy, stejně jako u každého velkého umění. Salonek bychom otevřel i mužům kvůli osobní obohacení a meditaci v podobě žehlení a skládání prádla,“ napsala umělkyně.

„Zatímco pokračujeme v práci na paragrafu 26 antidiskriminačního zákona, dámy si mohou odpočinout a užít si chvíle na záchodcích,“ uvedla.

Podvratný Disneyland

Během soudního slyšení Kaecheleová uvedla, že australská praxe, kdy ženy musely pít v dámských saloncích a ne ve veřejných barech, skončila v některých částech kontinentu teprve v roce 1970. Podle ní v praxi vylučování žen z veřejných prostorů v zemi nadále pokračuje. „V průběhu historie měly ženy v tomto ohledu výrazně menší možnosti než muži,“ napsala ve svědecké výpovědi.

Muzeum starého a nového umění (MONA) je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Hobartu. V jeho areálu se nachází pivovar a vinice, ubytování, restaurace a vinárna a již brzy po zahájení provozu v roce 2011 se stalo oblíbeným cílem návštěvníků města. Časopis Lonely Planet ho například zařadil mezi 10 nejlepších míst na světě, která stojí za to navštívit.

Tasmánské muzeum, které jeho majitel David Walsh označuje za „podvratný Disneyland pro dospělé“, má za sebou již několik neobvyklých a někdy i kontroverzních výstav. Tento měsíc například vystavuje jedinou kopii hudebního alba Once Upon a Time in Shaolin skupiny Wu-Tang Clan z roku 2015. Jeho sbírka zahrnuje rovněž stěnu s vyřezávanými vulvami nebo přístroj, který napodobuje lidské trávení včetně pachů od žvýkání až po vyprazdňování.

„Vlastně si myslím, že tenhle soudní spor je požehnáním,“ uvedla Kaecheleová v rozhovoru, který byl minulý měsíc zveřejněn na webových stránkách muzea. „Vše u nás povzbuzuje k tomu, abychom se posunuli dál než k prostým požitkům ze šampaňského a drahého umění,“ uzavřela podle listu The Washington Post.

Autor: