Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Muži se potápí domov. Nový Zéland však 'klimatický' azyl neudělil

Svět

  6:00
WELLINGTON - Novozélandský soud zamítl žádost muže z tichomořského souostroví Kiribati o získání statusu uprchlíka z důvodu klimatických změn, které jeho vlast ohrožují. Informovala o tom agentura Reuters. Ostře sledovaný proces se přitom může stát precedentem, jak bude svět ke "klimatickým" uprchlíkům přistupovat v budoucnu.

Ostrovy Phoenix, Kiribati. foto: Reprofoto

Nyní sedmatřicetiletý Ioane Teitiota se s manželkou přestěhoval v roce 2007 z Kiribati na Nový Zéland, kde se jim narodily tři děti. Muž tvrdí, že stoupající hladina moří ohrožuje jejich nízko položený ostrov natolik, že návrat do vlasti by byl pro jeho rodinu nebezpečný.

Přistěhovalecké úřady ale dvakrát žádost muže o azyl zamítly, a tak se rodina obrátila na soud. Soudce John Priestley dnešní rozhodnutí soudu odůvodnil tím, že Teitiotův osud nespadá do definice uprchlíka podle mezinárodních zákonů, protože on a jeho rodina nejsou přímým terčem pronásledování a jejich životy nejsou bezprostředně ohroženy.

VÍCE O PŘÍPADU ZDE:

"Při návratu na Kiribati by (dotyčný) nečelil systematickému porušování základních lidských práv, jako je právo na život... či právo na adekvátní stravu, ošacení a bydlení," uvedl Priestley v komuniké.

Soudce prohlásil, že kdyby definici uprchlíka rozšířil, měly by právo na status uprchlíka miliony dalších lidí po celém světě, kteří jsou oběťmi přírodních katastrof.

Rodině nyní hrozí vyhoštění, pokud se nerozhodne odvolat k soudu vyšší instance.

Není kam utéct

Průměrná nadmořská výška chudého pacifického souostroví Kiribati, kde na 33 korálových ostrovech ležících na půli cesty mezi Havají a Austrálií žije více než 100 000 lidí, nepřesahuje dva metry. Ostrovy jsou tak jednou z nejzranitelnějších zemí vůči globálnímu oteplování.

V žádosti o status běžence rodina popisovala, jak extrémně vysoké přílivové vlny dorážejí na kiribatské pobřežní vesnice, znečišťují tam pitnou vodu, ničí úrodu a zaplavují domy.

Teitiota vylíčil, že kolem roku 1998 začal příboj prorážet vlnolamy i u jeho vesnice, která byla přeplněná lidmi a neměla kanalizaci. Kontaminovaná pitná voda vyvolávala u obyvatel zvracení a lidé neměli žádné vyvýšené místo, kam by prchli před vodou, v níž se brodili po kolena.

Kiribati již zvolilo do budoucna vlastní strategii. Zaplatilo zálohu za 2400 hektarů půdy na sousedním Fidži, které by podle kiribatského prezidenta měly zajišťovat přísun potravy a možná i útočiště následujícím generacím. Kiribati také prý jedná s jednou japonskou firmou o možnosti postavit plovoucí ostrov, což by ale vyšlo na miliardy dolarů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!