29. září 2015 6:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

My jsme Syřani, říkají už i Alžířané a Indové. Mezi běženci jsou přimícháni také kriminálníci

Utečenci procházejí Chorvatskem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Utečenci procházejí Chorvatskem | foto: Reuters

VÍDEŇ/PRAHA „Jaké je vaše povolání?“ ptá se reportér anglicky skupinky běženců na vídeňském nádraží. „Army, vojsko,“ odtuší jeden z mužů s viditelným zraněním. Kamarád ho ale kvapně opraví: „Všichni jsme řidiči!“ A pochopitelně – „ze Sýrie“. Deník The Washington Post ve středu popsal, jak „na vlně humanity připlouvají i různé pochybné existence“, včetně kriminálníků.

Mezi uprchlíky z válkou zničené Sýrie jsou přimícháni i držitelé falešných pasů či lidé bez identity, kteří novináře „krmí“ historkami o svém syrském původu, píše list.

Povinné přerozdělení 120 tisíc uprchlíků po Evropě může zapůsobit i jako pozvánka pro ty, kdo si opatří za pár set dolarů falešné doklady a shánějí azyl na základě smyšlené či vypůjčené identity. Ve státech Unie, hlavně v nejžádanějším Německu, ale i v Rakousku či Maďarsku, bují obchod s padělanými syrskými pasy. Upozorňuje na to agentura Frontex, jež má chránit vnější hranice EU.

Frontex za první letošní půlrok zachytil 170 falešných syrských pasů a upozornil, že 3800 odcizených prázdných pasů je v oběhu. „K tomu je nutné připočíst podvodníky, kteří používají cizí identitu a sázejí na podobu s majitelem dokladu. Rozsah problému je daleko větší než počet odhalených případů,“ varuje agentura.

O bankéřích z Damašku

A The Washington Postpřidává postřeh: Desítky tisíc Syřanů, kteří prchají před válkou, jsou zneužívány vykuky z Afghánistánu nebo Alžírska – nešťastné rodiny jim slouží jako krytí pro cestu za pohodlím Evropy. Pěkně oblečení Íránci předstírají, že jsou členy perzekvované sekty jezídů z Iráku. Vyprávěnky o hrůzách v Sýrii tak šíří mnozí Pákistánci, Tunisané, Somálci, a dokonce i Indové!

V rakouské metropoli stála ve frontě na jídlo skupinka lidí hovořících anglicky, leč s indickým přízvukem. Jak se jmenujete? „Hassan.“ Odkud jste? „Vyrostli jsme v Sýrii,“ odvětí. V Sýrii prý působil v damašské bance. Ale ve chvíli, kdy na něj začne reportérka Souad Mekhennet z deníku The Washington Post hovořit svou rodnou arabštinou, Hassan ztrácí řeč. „Arabsky ne, jen anglicky.“ Na dotaz, kde v Damašku před válkou žili, už neumějí tito „běženci“ odpovědět. A mizí. Mezi Syřany se pokoušejí vmísit různí lidé. Vymýšlejí si historky o životě v rozbitém Aleppu, ač jej nikdy neviděli. Postup podvodníků je následující: dostat se do Turecka, tam zničit doklady a pořídit si nové – „syrské“. Cinknutý pas se na turecko-syrské hranici dá koupit už od 200 dolarů.

Reportér bulvárního deníku Daily Mail nedávno pořídil syrský pas, občanku a řidičský průkaz za 2000 dolarů, přičemž šlo o pravé doklady zabitého Syřana.

Kdo jsou běženci

V Itálii

Eritrejci 26 573

Nigerijci 13 061

další subsahar. národy 10 363

V Řecku

Syřané 150 831

Afghánci 48 087

Pákistánci 8653

Zdroj: Frontex, leden–srpen 2015

Před týdnem zase novinář týdeníku Nieuwe Revu koupil falešný syrský pas a občanský průkaz is fotografií nizozemského premiéra Marka Rutteho; ovšem na jméno Ahmad Malek. Cena za slušný padělek? 750 eur. Doba pořízení? Pouhých 40 hodin. Padělatel pak žurnalistovi sdělil, že s takovým dílem nebývá problém dostat se na Kypr. Tedy do Evropské unie. Tam už jsou i jiní výtečníci. Reportéři amerického listu je hledali ve Vídni, na Westbahnhof. Na anglicky položené otázky odpovídali tázaní samozřejmě: „Jsme ze Sýrie.“ Když ale reportérka přešla na severoafrický dialekt, odpovědi byly úplně jinačí. „Ne, jsme z Alžírska,“ usmívali se nervózně.

Jeden z nich se představil jako Hamza, 27 let. „Jsem ilegál, žádný uprchlík. V naší zemi můžete dělat jen do drog a do zločinu. I já jsem byl ve vězení, za drogy a za pokus o zabití,“ přiznává. S kumpány doletěl Hamza do Istanbulu, pak jeli autobusem do Izmiru, kde zničili pasy a vmísili se mezi syrské uprchlíky. Z Izmiru přepluli do Řecka a přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko došli až do Vídně. Cítí se aspoň provinile? Ani ne. „Je snadné s uprchlíky cestovat. Dostáváme jídlo i přístřeší a lidé nás vítají,“ říká Hamza. Stejnou „hru na Syřany“ prý hrají i Tunisané, Maročané a Libyjci.

Evropa se pokouší lháře vytřídit. „Tlumočníci se ptají na jména ulic nebo peněžní měnu v Sýrii,“ říká Ewa Moncureová, mluvčí Frontexu. Trvá to však dlouho, měsíce. A poraženými jsou praví Syřané. „Utíkáme před válkou a ti muži nám berou šanci,“ zlobí se Mustafa. Skutečný Syřan.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz