Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

My jsme Syřani, říkají už i Alžířané a Indové. Mezi běženci jsou přimícháni také kriminálníci

Afghánistán

  6:35
VÍDEŇ/PRAHA - „Jaké je vaše povolání?“ ptá se reportér anglicky skupinky běženců na vídeňském nádraží. „Army, vojsko,“ odtuší jeden z mužů s viditelným zraněním. Kamarád ho ale kvapně opraví: „Všichni jsme řidiči!“ A pochopitelně – „ze Sýrie“. Deník The Washington Post ve středu popsal, jak „na vlně humanity připlouvají i různé pochybné existence“, včetně kriminálníků.

Utečenci procházejí Chorvatskem foto: Reuters

Mezi uprchlíky z válkou zničené Sýrie jsou přimícháni i držitelé falešných pasů či lidé bez identity, kteří novináře „krmí“ historkami o svém syrském původu, píše list.

V Evropě doma nejste: Uprchlíci dělí německou veřejnost a výtržnosti pokračují

Povinné přerozdělení 120 tisíc uprchlíků po Evropě může zapůsobit i jako pozvánka pro ty, kdo si opatří za pár set dolarů falešné doklady a shánějí azyl na základě smyšlené či vypůjčené identity. Ve státech Unie, hlavně v nejžádanějším Německu, ale i v Rakousku či Maďarsku, bují obchod s padělanými syrskými pasy. Upozorňuje na to agentura Frontex, jež má chránit vnější hranice EU.

Frontex za první letošní půlrok zachytil 170 falešných syrských pasů a upozornil, že 3800 odcizených prázdných pasů je v oběhu. „K tomu je nutné připočíst podvodníky, kteří používají cizí identitu a sázejí na podobu s majitelem dokladu. Rozsah problému je daleko větší než počet odhalených případů,“ varuje agentura.

O bankéřích z Damašku

A The Washington Postpřidává postřeh: Desítky tisíc Syřanů, kteří prchají před válkou, jsou zneužívány vykuky z Afghánistánu nebo Alžírska – nešťastné rodiny jim slouží jako krytí pro cestu za pohodlím Evropy. Pěkně oblečení Íránci předstírají, že jsou členy perzekvované sekty jezídů z Iráku. Vyprávěnky o hrůzách v Sýrii tak šíří mnozí Pákistánci, Tunisané, Somálci, a dokonce i Indové!

Čech pečující o uprchlíky: Syřané utíkají před Asadem, který zvrhle trestá civilisty

V rakouské metropoli stála ve frontě na jídlo skupinka lidí hovořících anglicky, leč s indickým přízvukem. Jak se jmenujete? „Hassan.“ Odkud jste? „Vyrostli jsme v Sýrii,“ odvětí. V Sýrii prý působil v damašské bance. Ale ve chvíli, kdy na něj začne reportérka Souad Mekhennet z deníku The Washington Post hovořit svou rodnou arabštinou, Hassan ztrácí řeč. „Arabsky ne, jen anglicky.“ Na dotaz, kde v Damašku před válkou žili, už neumějí tito „běženci“ odpovědět. A mizí. Mezi Syřany se pokoušejí vmísit různí lidé. Vymýšlejí si historky o životě v rozbitém Aleppu, ač jej nikdy neviděli. Postup podvodníků je následující: dostat se do Turecka, tam zničit doklady a pořídit si nové – „syrské“. Cinknutý pas se na turecko-syrské hranici dá koupit už od 200 dolarů.

Reportér bulvárního deníku Daily Mail nedávno pořídil syrský pas, občanku a řidičský průkaz za 2000 dolarů, přičemž šlo o pravé doklady zabitého Syřana.

Kdo jsou běženci

V Itálii

Eritrejci 26 573

Nigerijci 13 061

další subsahar. národy 10 363

V Řecku

Syřané 150 831

Afghánci 48 087

Pákistánci 8653

Zdroj: Frontex, leden–srpen 2015

Před týdnem zase novinář týdeníku Nieuwe Revu koupil falešný syrský pas a občanský průkaz is fotografií nizozemského premiéra Marka Rutteho; ovšem na jméno Ahmad Malek. Cena za slušný padělek? 750 eur. Doba pořízení? Pouhých 40 hodin. Padělatel pak žurnalistovi sdělil, že s takovým dílem nebývá problém dostat se na Kypr. Tedy do Evropské unie. Tam už jsou i jiní výtečníci. Reportéři amerického listu je hledali ve Vídni, na Westbahnhof. Na anglicky položené otázky odpovídali tázaní samozřejmě: „Jsme ze Sýrie.“ Když ale reportérka přešla na severoafrický dialekt, odpovědi byly úplně jinačí. „Ne, jsme z Alžírska,“ usmívali se nervózně.

Jeden z nich se představil jako Hamza, 27 let. „Jsem ilegál, žádný uprchlík. V naší zemi můžete dělat jen do drog a do zločinu. I já jsem byl ve vězení, za drogy a za pokus o zabití,“ přiznává. S kumpány doletěl Hamza do Istanbulu, pak jeli autobusem do Izmiru, kde zničili pasy a vmísili se mezi syrské uprchlíky. Z Izmiru přepluli do Řecka a přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko došli až do Vídně. Cítí se aspoň provinile? Ani ne. „Je snadné s uprchlíky cestovat. Dostáváme jídlo i přístřeší a lidé nás vítají,“ říká Hamza. Stejnou „hru na Syřany“ prý hrají i Tunisané, Maročané a Libyjci.

Evropa se pokouší lháře vytřídit. „Tlumočníci se ptají na jména ulic nebo peněžní měnu v Sýrii,“ říká Ewa Moncureová, mluvčí Frontexu. Trvá to však dlouho, měsíce. A poraženými jsou praví Syřané. „Utíkáme před válkou a ti muži nám berou šanci,“ zlobí se Mustafa. Skutečný Syřan.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...