Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚My se nikdy neskláníme.‘ Zesnulý McCain v dopise vyzývá Američany, aby neklesali na mysli

Svět

  22:05
Washington - Zesnulý americký republikánský senátor John McCain v dopise na rozloučenou vyzval Američany, aby neklesali na mysli před těžkostmi dneška a aby se neschovávali za zdmi.

John McCain. foto: APČTK

Média dopis, který přečetl mluvčí McCainovy rodiny Rick Davis, hodnotí jako výhradu vůči politice současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten v předvolební kampani přislíbil postavit zeď na hranici s Mexikem, aby zastavil pašeráky drog i lidí.

Zemřel válečný hrdina a senátor John McCain. Podlehl agresivní formě rakoviny mozku

McCain, který v sobotu po ročním boji podlehl agresivní formě rakoviny mozku, se vyznává z toho, že pro něj byla čest sloužit Spojeným státům. „Snažil jsem se naší zemi sloužit se ctí. Dělal jsem chyby, ale doufám, že má láska k Americe je převáží,“ napsal senátor a veterán války z Vietnamu.

Řada lidí čekala na pohřební vůz vezoucí tělo Johna McCaina.
Lidé čekají na pohřební vůz.

McCain, který byl znám svou přímočarostí a zásadovostí a který neváhal v klíčových otázkách spolupracovat s demokraty, varoval předtím, aby jako patriotismus byla nazývána klanová rivalita, která po celém světě jen rozsévá vztek, nenávist a násilí.

Trump odmítl ocenit zesnulého senátora McCaina, soustrast vyjádřil jen krátkým tweetem

„Oslabujeme naši velikost, když se schováváme za zdmi, místo abychom je strhli, když pochybujeme o síle našich ideálů, než abychom jim důvěřovali jako hnací síle ke změnám, kterou vždy byly,“ uvedl McCain. „Neklesejte na mysli kvůli současným potížím, ale vždy věřte v naději a velikost Ameriky, protože zde není nic nevyhnutelného. Američané se nikdy nevzdávají. Nikdy se neskláníme. Nikdy se neschováváme před historií. My historii píšeme,“ napsal v závěru.

„Sbohem, američtí spoluobčané. Bůh vám žehnej a bůh žehnej Americe, zakončil McCain dopis.

Autor:

Mohlo by vás zajímat