Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Mynářové’ z Bílého domu. Na 25 lidí z úřadu nemělo dostat prověrku včetně Trumpova zetě

Donald Trump a Jared Kushner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a Jared Kushner | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Bílý dům opět řeší problém s bezpečnostními prověrkami. Pracovnice bezpečnostního týmu vypověděla před Kongresem, že řada Trumpových poradců neměla dostat prověrku, ale po zásahu vedení jim byla udělena. Jedním z nich je podle médií prezidentův zeť Jared Kushner.

„Podle Tricie Newboldové existovala široká paleta důvodů od zahraničního vlivu, konfliktu zájmů, přes finanční problémy, užívání drog až po kriminální činnost,“ stojí podle deníku The Guardian v záznamu z jednání v americkém Kongresu. Newboldová, která je letitým zaměstnancem Bílého domu a specialistkou v oblasti bezpečnostních prověrek, před komisí v pondělí vysvětlovala, proč některým členům Trumpovy administrativy měl být odepřen přístup k utajeným dokumentům.

Hlavním důvodem, proč se Newboldová ocitla před zákonodárci, byl však fakt, že i přes tyto prohřešky získalo pětadvacet zaměstnanců Bílého domu prověrku po nařízení od seniorních zaměstnanců.

Během slyšení před sněmovní komisí však nepadla žádná jména. Newboldová pouze zmínila, že šlo o dva vysoce postavené zaměstnance a další jednotlivce. Média tak okamžitě začala spekulovat, že jedním z nich může být prezidentův poradce a zeť v jedné osobě Jared Kushner.

Saúdský princ Mohammed bin Salman s prezidentem Donaldem Trumpem a jeho...
Trumpova dcera Ivanka, její manžel a prezidentův poradce Jared Kushner před...

Již minulý měsíc se totiž objevily zprávy, že prezident Trump osobně zakročil v otázce udělení bezpečnostní prověrky pro manžela jeho dcery Ivanky navzdory odporu a varování ze strany zpravodajských služeb.

Kushner na tyto spekulace, že je „hrozbou pro bezpečnost státu“, reagoval v rozhovoru pro Fox News, kde se pouze smál otázce na toto téma a následně chválil zahraniční politiku svého tchána. „Mohu říct, že jsem za ty dva roky práce byl obviněn z řady věcí a všechny se ukázaly být nepravdivé,“ řekl Kushner. Jasnou odpověď neposkytl.

Deník Washington Post pak ve středu přišel se zjištěním, že osobou nazývanou v dokumentech „vysoký představitel Bílého domu 1“ je skutečně osmatřicetiletý Kushner. Podle zdrojů z Bílého domu neprošel Kushner bezpečnostní prověrkou kvůli soukromým podnikatelským zájmům i obavám z vlivu zahraničních mocností.

Rozhodnutí bezpečnostního týmu Bílého domu ale nakonec zvrátil Carl Kline, tehdejší politicky nominovaný šéf úřadu. Prezidentův zeť nakonec získal dočasnou roční prověrku na úroveň „přísně tajné“.

„Je to velký problém,“ uvedl pro média David Kris z ministerstva spravedlnosti, který pracoval již pro administrativy George Bushe mladšího i Baracka Obamy. „Tato obvinění jsou velmi vážná. Zaměstnanci Bílého domu a obzvláště příbuzní prezidenta jsou atraktivním cílem pro naše soupeře.“

Mluvčí Bílého domu zatím odmítla na tato zjištění reagovat a stejně tak Kushnerův právník. Prezidentův zeť je podle zdrojů z Trumpovy administravy vystaven tlaku vlád ze Spojených arabských emirátů, Číny, Izraele a Mexika, se kterými dříve vyjednával jako podnikatel.

Problémy kolem bezpečnostních prověrek zaměstnanců Trumpova Bílého domu se objevují dlouhodobě a komplikace se objevily již po ujmutí se úřadu v lednu 2017. Například prezidentův první poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn neztratil prověrku ani poté, co vyšlo najevo, že lhal agentům FBI o svých tajných setkáních s ruským velvyslancem v USA. Podobně si podržel prověrku i tajemník Rob Porter, který je obviněný z domácího násilí.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...