Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

'Myslela jsem, že zemřu.' V Egyptě sílí sexuální násilí na ženách

Svět

  11:49
KÁHIRA - Sexuální násilí nabývá v Egyptě proporcí epidemie, tvrdí ochránci lidských práv. Dle údajů OSN bylo nějakému druhu sexuálního útoku vystaveno devět z deseti Egypťanek. Několik z nich svěřilo své zážitky zpravodaji serveru BBC.

Demonstrace v Egyptě (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Třiačtyřicetiletá novinářka Hanía Mahíbová si letos 25. ledna nechtěla nechat ujít druhé výročí vítězství egyptské revoluce. Slavilo se na káhirském náměstí Tahrír, tedy právě tam, kde se konaly bouřlivé demonstrace až do odstoupení prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011. "Toužila jsem být ten den na Tahríru. Vypravila jsem se tam sama, nedokázala jsem zůstat stranou," vypráví Hanía. Rychle ale pochopila, že atmosféra byla jiná.

"Něco bylo špatně, cítila jsem to ve vzduchu a rozhodla jsem se odejít. Najednou jsem se ocitla uprostřed kruhu mužů, kteří začali útočit na každý centimetr mého těla. Svlékli mne, cítila jsem na sobě jejich ruce, všude, i na intimních částech těla. Myslela jsem, že zemřu, protože byli velmi agresivní. Omdlela jsem, protože jeden z nich se mne snažil uškrtit šátkem," popsala útok Mahíbová.

Muži ji prý pronásledovali až k ambulanci a stále pokračovali v útocích. Přitom hlasitě křičeli na kolemjdoucí, že se jí snaží pomoci, ačkoli na ni před očima lidí útočili.

ČTĚTE TAKÉ:

'Děsivé násilí'

Sexuální násilí je v Egyptě dlouhodobý problém, ale od Mubarakova pádu přibylo útoků, jichž se účastní gangy. Ochránci lidských práv hovoří o děsivém násilí a stejně jako Mahíbová jsou toho názoru, že násilnosti mají kromě jiného také odradit od účasti na demonstracích.

"Není náhodou, že se ty útoky odehrávají v období politického napětí. Cílem je zřejmě zastrašit ženy tak, aby přestaly na demonstrace chodit," řekl Nicholas Piachaud z Amnesty International.

Ačkoli Mahíbovou útok velmi otřásl, hlas neztišila, naopak. Začala o něm hovořit veřejně, což je prozatím v Egyptě výjimečné. "Beztrestnost ty gangy povzbuzuje k dalšímu násilí. Nic se jim nestane bez ohledu na to, jak brutálního činu se dopustí," říká Mahíbová.

Brutální útok, po kterém oběť potratila

Útočníky povzbuzují i výroky konzervativních duchovních. Jeden z nich Saad Arafát například prohlásil, že ženy si o násilí samy říkají. "Vzkazuji těm ženám, že jsou samy příčinou toho násilí. Možná jste šly ven zbytečně, a proto na vás Alláh seslal toho démona," prohlásil Arafát v jednom televizním rozhovoru. Stanice, která jej vysílala, už neexistuje, ale podobně jako Arafát smýšlí mnoho jiných.

Ví to Janet Abdal Alímová, jedna z aktivistek proti sexuálnímu násilí, jemuž byla sama také vystavena. Na náměstí Tahrír byla napadena dvakrát loni v listopadu. Jeden z útoků byl tak brutální, že pak potratila.

Když šla první incident ohlásit na policii, obrátilo se to proti ní. "Když jsem vešla na stanici, nesla jsem transparent s heslem "Ne sexuálnímu násilí". Policista mi řekl, že útočník možná heslo četl bez toho záporu, tedy, že jsem si o násilí sama říkala. Trvala jsem na tom, že chci podat stížnost, ale policisté chtěli, abych útočníkovi odpustila, jako kdyby to byl jejich příbuzný," řekla Abdal Alímová.

Spravedlnost do vlastních rukou

Policie sice nyní zřídila speciální jednotku, která má potírat násilí na ženách, ale většina Egypťanek je přesvědčená, že to k ničemu nepovede. Nedávno se v médiích psalo o případu, kdy odvolací soud snížil muži odsouzenému za několikanásobné sexuální násilí trest ze 45 na pět let.

Mahíbová a Abdal Alímová patří ke skupině žen, které se snaží dostat svůj případ k soudu ve společné žalobě. Mahíbová počítá s tím, že si na spravedlnost počká i několik desítek let.

Někteří raději vzali spravedlnost do vlastních rukou. V rámci kampaně "Napadni ty, kdo napadli jiné" vznikly jakési pouliční patroly, které střeží egyptské ulice v době rušného provozu o svátcích. Jsou to hlavně mladí muži. Jakmile poznají některého z útočníků, odchytí ho a nastříkají mu na košili nápis "Jsem násilník". Hlídkující mladíci se neskrývají, nosí nápadné vesty, mají u sebe spreje a pracují tam, kde policie selhává.

"Na dívky se útočí na ulicích a nikdo s tím nic nedělá - policie ani stát se o to nestarají," řekl vůdce jedné z patrol Muhammad Zajní. Tento urostlý student techniky svou postavu dostatečně využívá. Když skupina identifikovala jednoho z útočníků, byl to Zajní, který ho sevřel do kleští a nepustil, byť se dotyčný snažil vyvléknout. Držel ho tak dlouho, dokud na něj kolegové nenastříkali patřičnou značku. Vinen nebo ne, odcházel s cejchem "Jsem násilník" na zádech.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!