Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na 10 tisíc mrtvých, přes 20 tisíc zraněných. To je bilance války na Ukrajině

Tanky samozvané Luhanské lidové republiky se stahují z východoukrajinské fronty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanky samozvané Luhanské lidové republiky se stahují z východoukrajinské fronty. | foto: Reuters

NEW YORK Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny si od svého vypuknutí v dubnu 2014 už vyžádal 9333 mrtvých a dalších 21 396 lidí utrpělo zranění. Podle agentury AP to řekl ve čtvrtek večer v New Yorku tajemník pro politické záležitosti OSN Tayé-Brook Zerihoun při zasedání Rady bezpečnosti.

Zerihoun mimo jiné připomněl zatím poslední větší incident, k němuž došlo ve středu v obci Olenivka v Doněcké oblasti. Při údajném ostřelování kontrolního stanoviště proruských separatistů tam zahynuli čtyři lidé a nejméně osm utrpělo zranění.

Povstalci obvinili ukrajinské ozbrojené síly, že v Olenivce porušily příměří minometnou palbou. To armádní štáb podle listu Ukrajinska pravda vyloučil a prohlásil, že naopak šlo o „cynickou předem připravenou teroristickou akci zorganizovanou ruskými okupačními vojsky“.

Střety se stupňují

Zerihoun v Radě bezpečnosti upozornil, že ozbrojené střety mezi vzbouřenci a ukrajinskými silami se stále stupňují, a vyzval obě strany k zastavení nepřátelských akcí. Povstalce i vládní oddíly také kritizoval za to, že brání v činnosti mezinárodní monitorovací misi, která v oblasti Donbasu působí na základě minské dohody dojednané loni v únoru za účasti Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie.

Čtvrteční zasedání RB OSN se věnovalo situaci na Ukrajině poprvé od loňského prosince. Zástupci Ukrajiny a Ruska si při něm podle AP vyměnili ostrá obvinění z toho, kdo je viníkem opětného vzplanutí přestřelek.

Hybridní vojsko

„Rusko vytvořilo a rozmístilo v Donbasu hybridní ozbrojené síly složené z 34 000 vojáků pravidelné (ruské) armády a zahraničních i místních bojovníků. Ruští generálové a důstojníci přímo velí a řídí toto ilegální vojenské uskupení, které má impozantní těžkou výzbroj,“ prohlásil náměstek ukrajinského ministra zahraničí Vadym Prystajko.

Tyto síly jsou podle něj lépe vyzbrojené než většina armád členských zemí NATO, přestože Moskva tvrdí, že povstalci mají zbraně z místních zdrojů. „V ukrajinském železářství sotva seženete pořádný nůž, nemluvě o raketometných systémech a tryskových plamenometech,“ poznamenal ironicky Prystajko.

U těla muže, který zahynul při výbuchu miny nedaleko frontové linie na Donbasu,...
Válka na Donbasu. Žena s dítětem v náručí míjí tělo muže, který zahynul při...

Ruský velvyslanec Vitalij Čurkin označil vystoupení ukrajinského diplomata za „velké zklamání“ a „mnoho rétoriky“. Zasedání Rady bezpečnosti přitom podle AP kritizoval jako hru o čas, zatímco ukrajinská armáda okupuje města v neutrálním pásmu vytyčeném minskou dohodou. „Po celou dobu krize je OSN využívána jako propagandistická platforma,“ prohlásil Čurkin.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!