25. srpna 2019 11:46, aktualizováno  15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na 1000 lidí bylo evakuováno kvůli požáru na řeckém ostrově Samos. Situace je již pod kontrolou

Letadlo hasí požáry u městečka Pythagorion na ostrově Samos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo hasí požáry u městečka Pythagorion na ostrově Samos. | foto: AP Photo

Atény Úřady musely v sobotu kvůli lesnímu požáru na řeckém ostrově Samos dočasně evakuovat na 1000 lidí z pěti hotelů. Několik desítek lidí musela odvést pobřežní stráž z pláží, protože je na pobřeží uvěznil hustý kouř, uvedla agentura DPA. Oheň byl dnes ráno po celonočním úsilí hasičů již převážně pod kontrolou, přetrvávalo jen několik menších požárů. Evakuovaní turisté museli podle agentury AP strávit noc v krytém stadionu, dnes ráno se však již do hotelů vrátili.

Podle starosty zasaženého městečka Pythagoreio nebyl požár rozsáhlý, ale jeho ohnisko bylo velice blízko u hotelů. „Pythagoreio není v ohrožení,“ uvedl v řecké televizi Skai starosta města, v němž se nachází ruiny antické pevnosti Pythagoreion, jež je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Helikoptéra nabírá mořskou vodu, aby pomohla hasit požáry na řeckém ostrově...
Oheň se nekontrolovatelně šíří po řeckém ostrově Samos. Na snímku městečko...

V Řecku kvůli přetrvávajícímu teplému a suchému počasí a silnému větru vypukla za víkend asi padesátka požárů, se kterou se potýkalo na 700 hasičů. Požárníci museli bojovat s plameny na ostrově Korfu, v centrálním Řecku, či na Peloponéském poloostrově. Tam policie dnes zadržela dva muže, které obvinila ze založení celkem čtyř požárů. Prvního z nich podezírá, že v sobotu brzy ráno zapálil les. Druhý z nich podle ní zažehl tři požáry, jeden minulou neděli a dva tuto sobotu, napsala AP. Motiv jejich činu neuvádí.

ČTK