29. září 2019 22:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na 20 tisíc lidí manifestovalo v Moskvě za propuštění demonstrantů

Na 20 000 lidí manifestovalo v Moskvě za propuštění demonstrantů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na 20 000 lidí manifestovalo v Moskvě za propuštění demonstrantů. | foto: Reuters

MOSKVA V centru Moskvy se v neděli na povolené manifestaci sešlo podle odhadu místní policie na 20 000 lidí, kteří demonstrovali za svobodu pro souzené účastníky letních protivládních protestů. V okolí Sacharovovy třídy, kde se demonstrace konala, platily už od rána dopravní uzavírky. Informovala o tom agentura Ria Novosti.

Podle opozičního listu Novaja Gazeta dorazil dnes odpoledne na manifestaci na Sacharovovu třídu i známý opoziční předák Alexej Navalnyj. Demonstrace se totiž konala i na podporu stíhaných spolupracovníků z jeho Fondu boje s korupcí (FBK) a za propuštění lidí, které opozice označuje za „politické vězně“.

Zástupy demonstrantů v neděli za deště mávaly vlajkami a provolávali slogan „propusťte je všechny!“.

„Mějme víru ve svou sílu. Pokud ukážeme sílu, domůžeme se jejich propuštění,“ řekl na demonstraci Navalnyj. „Jsem si jistý, že díky této manifestaci bude propuštěno více lidí,“ citovala opozičního vůdce agentura Reuters.

Na 20 000 lidí manifestovalo v Moskvě za propuštění demonstrantů.

„Nikomu se u ruských soudů nemůže dostat spravedlivého slyšení - nespravedlnost a bezpráví se teď může dít každému,“ řekla protestujícím z pódia spolupracovnice Navalného Ljubov Sobolová. „Ukázali jsme jim, že jsme silní a budeme nadále bránit svá práva,“ prohlásila Sobolová.

Agentura Reuters poznamenala, že protesty nepředstavují hrozbu pro prezidenta Vladimira Putina, který loni drtivě vyhrál další volby. Přicházejí však v době jeho klesající podpory po letech propadu reálných příjmů Rusů a nepopulárního zvyšování věku odchodu do důchodu.

Protesty v Moskvě vyvolalo letos v červenci rozhodnutí úřadů, které nepovolily kandidaturu řady nezávislých a opozičních kandidátů v místních zářijových volbách. Při potlačování demonstrací, převážně nepovolených, policie zadržela přes 2400 lidí, většinu z nich záhy propustila. Někteří ale byli obviněni z vyvolávání masových nepokojů či napadení policistů a dostali i několikaleté tresty vězení.

Demonstrací z letošního léta v Moskvě se účastnily desítky tisíc lidí a jsou označovány za největší za předchozích několik let.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...