Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na armádu chceme dát o téměř 10 procent více, ale je to v pořádku, tvrdí Čína

Čínská armáda (ilustrační snímek). foto: Reuters

Navýšení čínského vojenského rozpočtu o 8,1 procenta je přiměřené a možná i nízké, uvedl dnes čínský státní tisk. Podle agentury Reuters čínská média takto reagovala na spekulace, že Čína hodlá soupeřit ve zbrojení se Spojenými státy.
  7:10

Čína v pondělí oznámila nejvyšší navýšení svého armádního rozpočtu za uplynulé tři roky. Krok má být součástí modernizačního programu. Japonsko a Tchaj-wan jsou však podle Reuters z oznámení na rozpacích.

Čínskému armádnímu rozpočtu věnují pozornost politologové po celém světě, jelikož je podle nich dobrým ukazatelem strategických záměrů země, včetně typu zbraní a technologií, které hodlá vyvíjet.

Čína trvá na tom, že armádu financuje zcela transparentním způsobem a nikoho neohrožuje. Navýšení rozpočtu je podle úřadů důsledkem snahy modernizovat staré vybavení.

Čínský deník China Daily, který publikuje články v angličtině, uvedl, že „čínský armádní rozpočet není nejvyšší na světě, jelikož armádní výdaje Číny jsou oproti USA čtvrtinové“. List rovněž napsal, že čínské armádní výdaje jsou v přepočtu na jednoho obyvatele mnohem nižší než v jiných velkých zemích. Čína se pouze ve Východočínském a Jihočínském moři snaží zastávat své zájmy, doplnil list.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si ale činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Spojené státy do sporů asijských zemí o Jihočínské moře doposud nevstupovaly, opakovaně ale prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti. Do regionu vysílají za tímto účelem své letouny a lodě. Čína podle Reuters tak vidí ve Spojených státech možnou bezpečnostní hrozbu.

Prezident Spojených států Donald Trump nedávno navrhl nejvyšší navýšení armádních výdajů od roku 2011. Své stanovisko zdůvodnil mimo jiné sílícím vlivem Ruska a Číny.

Ačkoliv čínské armádní výdaje oficiálně činí čtvrtinu amerických, mnoho zahraničních analytiků upozorňuje, že ve skutečnosti mohou být mnohem vyšší.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat