6. září 2019 7:20, aktualizováno 7. 9 11:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Bahamách hlásí 45 obětí, stovky pohřešovaných. Hurikán Dorian se přesunul k USA, bičoval Severní Karolínu

Snímek zachycuje bahamské letiště Marsh harbour (bažinný přístav v čj.) na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek zachycuje bahamské letiště Marsh harbour (bažinný přístav v čj.) na... | foto: Reuters

USA Chaos a zmatky doprovázejí organizaci pomoci lidem postiženým řáděním hurikánu Dorian na Bahamách. Pátrání po pohřešovaných a záchranné práce komplikují přerušené komunikační kanály. Bouře si podle poslední bilance vyžádala nejméně 43 obětí, uvedla média s odvoláním na zástupce premiéra.

Podle úřadů ale počet mrtvých nepohybně vzroste, neboť záchranáři nacházejí v sutinách a zatopených místech další těla. Pohřešovaných jsou podle úřadů stovky, ne-li tisíce.

Katastrofické následky řádění živlu přiměly v pátek stovky lidí odjet na lodích z bahamského ostrova Great Abaco. Další tisíce lidí se pokusily dostat pryč na výletní lodi odjíždějící ze sousedního ostrova Grand Bahama, uvedla agentura Reuters.

Na leteckých záběrech z ostrovů jsou patrné domy se strhanými střechami a...
Muž snažící se dostat přes zaplavenou část ulice.

„Rozmetané domy, převrácená auta, celá pole trosek, lodi vyvržené na břeh a mnohé oblasti zatopené... Všude na dohled se naskýtá obraz zkázy, nic z toho se nepodobá obvyklému obrázku z turistické pohlednice z Baham,“ napsala AFP. „Lidé zoufale chtějí odjet, mnoho domů už jednoduše neexistuje,“ uvedl šéfkuchař José Andrés, jehož humanitární organizace World Central Kitchen vaří postiženým teplá jídla. 

„Není tu voda, jídlo, nikdo tu nemůže zůstat, jinak by riskoval, že onemocní. Já chci odjet a najít si jiné místo pro život,“ řekl AFP jeden z postižených James Whell.

Probíhají také letecké evakuace. „Bezplatné letecké evakuace z Abaca aerolinkami Bahamasair začaly ve čtvrtek a budou pokračovat do doby, dokud ostrovy Grand Bahama a Abaco neopustí všichni obyvatelé, kteří chtějí,“ napsal na twitteru premiér Hubert Minnis.

Americký zpěvák Lenny Kravitz, jeden z nejznámějších představitelů bahamské diaspory, uvedl, že na karibské souostroví nechal loděmi přivézt humanitární pomoc. „Ti lidé nemají nic,“ řekl CNN.

Postup hurikánu Dorian

Bouře Bahamy opustila a nyní se nachází u amerického pobřeží. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) varovalo, že v několika státech na východním pobřeží USA hrozí v důsledku bouře katastrofální záplavy. Více než 210 000 domácností a podniků je ve Spojených státech kvůli hurikánu bez elektřiny.

Déšť a vichry, které podle předpovědi v poryvech dosahují rychlosti až 160 kilometrů za hodinu, podle agentury AP nyní bičují jižní části Severní Karolíny.  Okolo 15:00 SELČ udeřil na mys Hatteras v Severní Karolíně. V nízko položených částech historického města Charleston v Jižní Karolíně stoupla voda o 30 centimetrů i více, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že úřady v obou státech nařídily evakuaci asi 900 000 lidí, ale zatím není jasné, kolik lidí tak opravdu učinilo.

Silný vítr podle agentury Reuters bičuje americkou pevninu ve vzdálenosti až asi 70 kilometrů od oka hurikánu, jež se nachází u severokarolínského souostroví Outer Banks. Na stovky kilometrů dlouhém pobřeží Severní a Jižní Karolíny spadlo od čtvrtka až 25 centimetrů srážek. V Severní a Jižní Karolíně bylo v pátek ráno bez proudu asi 330 000 domácností a podniků.

V USA zatím byly ohlášeny čtyři úmrtí spjaté s bouří, z toho tři lidé zemřeli na Floridě během příprav na příchod bouře či během evakuace. V Severní Karolíně se pětaosmdesátiletý muž zabil pádem z žebříku, když se snažil zabarikádovat svůj dům.

Zlepšení situace

Podle pátečních informací amerického Národní středisko pro hurikány (NHC) hurikán Dorian zeslábl u Severní Karolíny na nejnižší první stupeň z pěti. I nadále však živel provází silný vítr. Při postupu na sever se zřejmě stále více bude podobat tropické bouři. Živel se pohybuje podle NHC na severovýchod rychlostí 25 kilometrů v hodině a provází ho vítr o rychlosti 150 kilometrů v hodině. 

Ve Severní Karolíně v pátek kvůli hurikánu úřady zakázaly přístup do několika okresů, v dalších byl vyhlášen zákaz nočního vycházení. V pobřežních oblastech meteorologové očekávají záplavy. V jihokarolínském Charlestonu prudký vítr vyvrátil 150 stromů, ve městě je kvůli vysoké vodě a sraženým sloupům veřejného osvětlení neprůjezdných víc než sto ulic.

Hurikán se má během pátku podle předpovědi odpoutat od pevniny a zamířit na severovýchod Atlantikem. Zbylá část východního pobřeží USA tak bude zřejmě silného větru a srážek do značné míry ušetřena.

Meteorologové se domnívají, že hurikán postupně zeslábne a jako tropická bouře v sobotu ráno udeří na ostrovy Nantucket a Martha’s Vineyard v Massachusetts. Následně se přesune nad kanadskou provincii Nové Skotsko.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.