7. září 2019 16:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Bahamách po hurikánu Dorian úřady pohřešují až tisíce lidí. Zatím evidují 43 mrtvých

Hurikán Dorian. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurikán Dorian. | foto: Reuters

Nassau  Dobročinné spolky, americké vládní humanitární organizace a dokonce výletní lodi v sobotu dopravovaly tuny pomoci Bahamským ostrovům postiženým hurikánem Dorian. Bahamské úřady evidují 43 mrtvých, ale o stovkách, možná tisících lidí nejsou žádné zprávy, uvedla agentura AP.

Americká vláda uvolnila pro dopravu pomoci na Bahamy kapacity ministerstva obrany, ostrovům zničeným hurikánem pomáhá i americká národní garda, napsal v sobotu list Miami Herald. Bahamské úřady varují, že konečný počet mrtvých bude „mimořádně hrozivý“. V hlavním městě Nassau si nemocnice objednaly dva velké chladírenské vozy, kam chtějí ukládat nalezená mrtvá těla.

Podle expertů OSN je na Bahamách 70 000 lidí naléhavě potřebujících vodu, potraviny a přístřeší. Na postižené ostrovy letouny dopravují generátory s palivem, tuny konzerv, stavební buňky a komunikační zařízení. Na nejvíce postižená místa míří týmy lékařů se zdravotnickým materiálem. Hygienická situace je alarmující a hrozí epidemie.

„Rozmetané domy, převrácená auta, celá pole trosek, lodi vyvržené na břeh a mnohé oblasti zatopené... Všude na dohled se naskýtá obraz zkázy, nic z toho se nepodobá obvyklému obrázku z turistické pohlednice z Baham,“ napsala agentura AFP.

Hurikán Dorian se přibližuje Floridě.
Členové floridského hasičského a záchranného sboru Martin County pomáhají lidem...

„Lidé zoufale chtějí odjet, mnoho domů už jednoduše neexistuje,“ uvedl šéfkuchař José Andrés, jehož humanitární organizace World Central Kitchen vaří postiženým teplá jídla.

Bahamský ministr zdravotnictví Duane Sands uvedl, že ve městě Marsh Harbor na ostrově Great Abaco přišlo o život „strašlivé množství lidí“. Svědci, které cituje Reuters, uvedli, že na ostrově dochází k rabování a lidé se vloupávají do supermarketů a obchodů s lihovinami.

Dorian v sobotu dorazil na pobřeží amerického státu Massachusetts. Jeho střed se nachází asi 500 kilometrů jihovýchodně od kanadské provincie Nové Skotsko, kde se v noci na neděli očekává vítr o rychlosti 150 kilometrů za hodinu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!