17. ledna 2019 8:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Bílý dům chtěl vystřelit protitankovou střelu. V USA zadrželi muže, který chystal útok ve Washingtonu

Zákaz vstupu u Bílého domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz vstupu u Bílého domu. | foto: Reuters

Washington Americká policie ve středu zadržela muže, který měl podrobně promyšlený plán útoku na Bílý dům. Podle agentů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) měl v úmyslu použít k ataku na sídlo prezidenta protitankovou střelu. Policisté jej zadrželi poté, co prodal své auto a nakoupil za ně zbraně a výbušniny, informovala agentura AP.

Jednadvacetiletý Hasher Jallal Taleb z města Cumming ve státě Georgia byl obviněn z pokusu o poškození či zničení budovy vlastněné Spojenými státy za použití zbraní. FBI na něj dostala tip v březnu s tím, že se tento mladý muž radikalizoval, změnil si jméno a plánoval vyrazit do zahraničí, patrně se přidat k takzvanému Islámskému státu.

Protože však neměl pas a nemohl proto vycestovat z USA, rozhodl se podle zdroje FBI provést útok přímo ve své zemi. Opakovaně se sešel s tajným agentem FBI předstírajícím spřízněnost, kterému sdělil své plány. Svěřil se i s tím, že předpokládá, že zahyne „mučednickou“ smrtí.

Minulý týden agentovi řekl, že si tento týden opatří zbraně a vyrazí z Georgie rovnou do Washingtonu. Jeho cílem bylo proniknout pomocí protitankové střely do Bílého domu a zabít tam tolik lidí, kolik stihne.

ČTK