19. června 2017 18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Paříži explodovalo auto, které najelo do policejní dodávky. Řidič je mrtvý, v autě měl i kalašnikov

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Kriminální policie u těla podezřelého. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kriminální policie u těla podezřelého. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Na pařížském bulváru Champs-Élysées zasahovala v pondělí odpoledne policie. Podle informací agentury AFP narazil ozbrojený řidič auta úmyslně do policejní dodávky. Začalo hořet a explodovalo, ale brzy bylo uhašeno a nikomu se nic nestalo. Je potvrzeno, že řidič je mrtvý. Francouzské úřady případ vyšetřují jako teroristický čin. Řidič byl v evidenci úřadů jako islámský radikál

Ozbrojený muž v pondělí naboural autem do policejní dodávky na pařížské třídě Champs-Élysées. Francouzské úřady případ vyšetřují jako teroristický čin a ministr vnitra Gérard Collomb oznámil, že pachatel „po pokusu o útok“ zemřel. Z vozidla, jež po nárazu začalo hořet, řidiče s těžkými popáleninami vytáhli policisté, kteří plameny následně uhasili.

Policisté v Paříži - ilustrační foto.
Francouzský policista po incidentu na pařížském bulváru Champs-Élysées .

Policie u řidiče našla pistoli a v autě automatickou pušku s množstvím nábojů a také plynovou bombu, která požár zřejmě způsobila. Podle vyšetřovatelů byl útočníkem 31letý francouzský občan, který byl kvůli své radikální činnosti v evidenci úřadů od roku 2015. Neměl ale za sebou kriminální minulost. Podle AFP byla i jeho rodina součástí hnutí salafistů, tedy islámských fundamentalistů.

Na svém twitterovém účtu pařížská policie žádala, aby se kolemjdoucí ulici vyhnuli.

19.června 2017 v 16:01, příspěvek archivován: 19.června 2017 v 16:19

#ChampsElysées Intervention en cours des services de police. Évitez le secteur

Pařížská prefektura také upozorňovala, že oblast včetně přilehlé stanice metra byla uzavřena. O půl hodiny později úřady informovaly, že „situace je pod kontrolou“ a že nikdo nebyl zraněn.

Agentura Reuters napsala, že kvůli incidentu policisté evakuovali pracovníky na stavbě divadla Marigny, která probíhá poblíž slavné ulice.

Bulvár Champs-Élysées, který je hojně navštěvován turisty, se stal dějištěm útoku na policii již v dubnu, těsně před prezidentskými volbami. Útočník tehdy jednoho policistu zastřelil.

Ministr Colomb řekl, že incident ukázal, že Francie je neustále v ohrožení. Příští týden hodlá ve vládě předložit návrh zákona, který by opět prodloužil výjimečný stav zavedený před rokem a půl po pařížském masakru, jenž stál životy desítek lidí. Výjimečný stav má pak nahradit posílení pravomocí policie v rámci boje proti ozbrojenému radikalismu na trvalo.

fasJakub Fajnor, ČTK
  • 31Diskuse