Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bělorusky protestují s květinami v ruce. Nezaměstnaní kriminálníci, popisuje Lukašenko demonstranty

V Bělorusku pokračují protesty proti znovuzvolení Lukašenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Bělorusku pokračují protesty proti znovuzvolení Lukašenka. | foto: Reuters

Minsk Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice k dialogu. Na středeční poradě o ochraně ústavního zřízení v zemi označil za jádro protestů proti svému znovuzvolení lidi s kriminální minulostí, kteří jsou momentálně bez práce, a nařídil, aby si obstarali zaměstnání.

Bělorusové už čtvrtý den protestují proti předběžným výsledkům voleb, podle kterých Lukašenko vyhrál nedělní hlasování s více než 80 procenty hlasů, zatímco jeho hlavní soupeřka Svjatlana Cichanouská, donucená k odjezdu do zahraničí, prý dostala jen deset procent hlasů.

„Základem všech těch takzvaných protestujících jsou lidé s kriminální minulostí a nynější nezaměstnaní. Nemají práci, a tak se potulují po ulicích. Proto po dobrém prosím a všechny varuji: ti, kdo nepracují, si práci musí obstarat,“ prohlásil podle státní agentury Belta na středeční poradě věnované ochraně ústavního zřízení země.

„Všichni, kdo chtějí pracovat, musí mít práci a odpovídající plat,“ zdůraznil Lukašenko. Varoval současně místní podnikatele, aby se vyvarovali poskytování falešných dokladů o zaměstnaní.

Bělorusky s květinami

Asi 200 žen v běloruském hlavním městě Minsku ve středu vytvořilo živý řetěz, aby předvedly solidaritu se zraněnými demonstranty z tří nocí protestů proti výsledku nedělních prezidentských voleb. Policisté mezitím napadají novináře, střílejí a násilně vnikají do obytných budov, aby zatýkali, uvedla agentura AP.

„V různých běloruských městech lidé začali vycházet ven s květinami a vytvářet živé řetězy solidarity proti falšování voleb a proti násilí proti demonstrantům. První byla akce žen v bílém oblečení u trhu v Minsku,“ napsala agentura Interfax.

Mladé ženy s květinami se držely za ruce v dlouhé řadě poblíž trhu v centru Minsku. Po chvíli pochodovaly ulicemi města, skandovaly „Hanba!“ na adresu policejní brutality proti účastníkům protestů, při kterých policisté zadrželi nejméně 6000 lidí.

„Stojíme tady v pokojném protestu,“ řekla agentuře AP jedna z účastnic, třiadvacetiletá počítačová specialistka Ksenija Iljaševičová. „Stovky a tisíce Bělorusů vyjadřují solidaritu, aby bojí se (jít demonstrovat). Stojíme tu za všechny,“ dodala.

Podobné akce se konaly i na dalších místech v Minsku a dalších městech. „Ženy po celém Bělorusku vycházejí do ulic s květinami na znamení protestu proti policejní brutalitě,“ napsal zpravodajský server Tut.by.

Ústřední volební komise v pondělí oznámila, že prezident Alexandr Lukašenko byl pošesté zvolen hlavou státu a nedělní hlasování vyhrál s 80 procenty hlasů. Nejsilnější opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, která během kampaně shromažďovala davy lidí, frustrovaných autoritářským režimem, získala podle komise jen deset procent hlasů. Tisíce lidí po tři noci demonstrovaly v Minsku a desítkách dalších měst, aby tyto výsledky zpochybnily. Policie proti nim použila obušky, zábleskové granáty, slzný plyn a gumové projektily. Jeden z demonstrantů v Minsku v pondělí zemřel, stovky lidí utrpěly zranění.

Ministerstvo vnitra ve středu oznámilo, že v Brestu u hranic s Polskem byl jeden člověk postřelen, když demonstranti zaútočili kovovými tyčemi na policisty.

V Minsku policisté zbili několik novinářů z nezávislých běloruských a zahraničních médií. Policisté zabavovali paměťové karty fotoreportérům, včetně fotografa AP, kteří zákrok zaznamenávali.

„Začal cílený lov na novináře,“ tvrdí Barys Gorecki z běloruského sdružení žurnalistů. Ve vazbě je podle něj už 25 reportérů, kteří čekají na soud, a další tři už byli odsouzeni k deseti až 15 dnům za mřížemi. Policisté podle agentury TASS zadrželi už 55 novinářů. Některé zahraniční novináře úřady vyhostily a zakázaly jim na deset let vstup do země.

Běloruská nevládní organizace na ochranu lidských práva Vjasna uvedla, že mnoho zraněných demonstrantů se bojí vyhledat lékařskou pomoc, protože se obávají postihu. „Máme informace, že zdravotníci jsou povinni hlásit všechna zranění policii. Nevidí protestující jako oběti, ale jako nepřátele běloruské stability,“ uvedl právník Vjasny.

Lukašenko, který zemi vládne od roku 1994, zavrhl opozici jako „ovce“ zmanipulované zahraničními pány. Na dnešním zasedání vlády prohlásil, že jádro demonstrantů tvoří „lidé s kriminální minulostí a nezaměstnaní“.

Tři noci protestů vedly k tvrdým střetům s policií, která zadržela na 6000 lidí, stovky dalších utrpěly zranění a dva lidé přišli o život.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...