16. února 2019 19:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na demonstraci separatistů přišly v Barceloně statisíce lidí. ‚Sebeurčení není zločin‘

Sobotní demonstrace ve Španělsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sobotní demonstrace ve Španělsku. | foto: Reuters

BARCELONA Statisíce lidí vyšly v sobotu v podvečer do centra Barcelony na manifestaci, kterou uspořádali separatisté na podporu katalánských politiků souzených v Madridu kvůli předloňskému referendu o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Podle místní policie se demonstrace účastní na 200 tisíc lidí.

V čele průvodu vyšli členové současné katalánské vlády, včetně jejího předsedy Quima Torry, a šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Stejně jako většina účastníků manifestace nesli jednotný transparent s nápisem „Sebeurčení není zločin“, v davu vlálo také mnoho katalánských vlajek. Někteří účastníci poklidné demonstrace křičeli „Soudí nás všechny“ či „Svobodu pro politické vězně“.

‚Soudí nás všechny‘

Manifestace se koná kvůli procesu, který začal tento týden před nejvyšším soudem v Madridu. V něm je obžalováno 12 katalánských politiků, včetně exministrů regionální vlády. Někteří z nich jsou viněni ze vzpoury, za což jim hrozí 16 až 25 let vězení.

„Hlasovat není zločin, bránit hlasování násilím ale ano. Děkuji všem, že zaplnili ulice Barcelony, jako vždy pokojným způsobem,“ poděkoval dnes na twitteru demonstrantům bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který je už přes rok ve vazbě a jemuž v procesu v Madridu hrozí nejvyšší trest (25 let vězení).

Někteří z řečníků na manifestaci v Barceloně dnes též vyzvali Katalánce, aby se ve čtvrtek účastnili generální stávky v tomto regionu a také, aby dorazili 16. března na podobnou manifestaci plánovanou do Madridu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz