1. února 2017 17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Donbasu se stále bojuje, podle Moskvy za tím je Porošenko. Prý prověřuje Trumpa

Ukrajinští vojáci prohledávají kráter po vybuchlé mině v Avdijivce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci prohledávají kráter po vybuchlé mině v Avdijivce. | foto: AP/ČTK

KYJEV/MOSKVA Na východě Ukrajiny, zejména kolem města Avdijivka v Doněcké oblasti, i ve středu pokračovaly ozbrojené střety. Vládní strana brzy odpoledne oznámila dva další mrtvé a dva zraněné vojáky, zatímco proruští separatisté hlásí neurčený počet civilních obětí palby ukrajinských sil. Jednotlivé strany se i nadále vzájemně obviňují z útoků.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při návštěvě Abú Dabí ve středu prohlásil, že za nynějšími událostmi stojí přímo ukrajinský prezident Petro Porošenko a že to uznává i Západ. Tvrdil, že to zaznamenal i „jinak hluboce předpojatý německý tisk“.

Z Moskvy se v této souvislosti ozývají hlasy, že Porošenko by prý rád zrušil mírové dohody z Minska a problém opět řešil silou. Podle některých těchto hlasů ukrajinský prezident také prověřuje, jaký postoj vůči Ukrajině hodlá zaujmout nový americký prezident Donald Trump.

Ruská agentura TASS v této souvislosti napsala, že náměstek ukrajinského ministra obrany Ihor Pavlovskyj se podřekl, že ukrajinské jednotky v Donbasu provádějí útočné akce. „Ať je to, jak chce, dnes se naši chlapci při naskytnuté možnosti posunuli metr za metrem, krok za krokem vpřed,“ citoval ho ve středu TASS.

Bilance padlých a raněných se různí

Představitel ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk ve středu dopoledne informoval, že od úterý padl na východě další voják a 18 utrpělo zranění. Dvě hodiny po poledni pak tiskové centrum protipovstalecké operace vládních sil na východě země (ATO) oznámilo, že zahynuli další dva vojáci a dva jsou zranění.

Povstalecká agentura DAN s odvoláním na nejmenovaného člena velení separatistických sil naproti tomu tvrdila, že ukrajinské jednotky přišly při pokusech prorazit frontovou linii během uplynulých 24 hodin o 93 vojáků. Zranění jdou podle něj do stovek.

Motuzjanyk s narážkou na ruskou podporu povstalců obvinil „ruská okupační vojska“, že pokračují v porušování veškerých dohod o přerušení palby. „Nepřítel pokračuje v ostřelování ukrajinských pozic u Avdijivky, Piski, Marijinky, Krasnohorivky a Novogrygorivky z raketometů, tanků, děl, minometů,“ řekl.

Prakticky stejné obvinění vůči ukrajinským silám dnes ovšem vznesl mluvčí separatistů Eduard Basurin.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz