18. dubna 2019 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na ekologických protestech v Londýně bylo zadrženo 400 lidí. Blokovali dopravu

Ekologičtí aktivisté v Londýně zablokovali dopravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekologičtí aktivisté v Londýně zablokovali dopravu. | foto: ČTK

LONDÝN Policie v Londýně od pondělí, kdy ekologičtí aktivisté začali blokovat dopravu ve snaze přinutit vládu k rázným krokům v boji proti klimatickým změnám, zadržela na čtyři stovky demonstrantů. Ve čtvrtek o tom informovala agentura DPA.

„Doposud bylo zadrženo asi 390 lidí,“ uvedla mluvčí londýnské policie. Tři z nich, kteří se v úterý z nástupiště lepidlem přilepili k vagonům, by ještě během čtvrtka měli stanout před soudem.

Jeden z ekologických aktivistů sedí na vozidle blokujícím londýnský most...
„Zachraňte naši planetu“ nebo „Zajímá vás budoucnost vašich dětí?“. Londýnské...

Do ekologických protestů na několika místech v centru Londýna se v pondělí zapojily tisíce lidí a organizátoři ohlásili, že blokovat provoz chtějí nepřetržitě přinejmenším do pátku.

Protesty organizuje skupina Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která má podle BBC tři základní požadavky: nulové uhlíkové emise do roku 2025, zřízení občanského shromáždění pro nalezení řešení ekologických problémů a to, aby vláda říkala pravdu o klimatických změnách. Skupina se chce sejít s britskou premiérkou Theresou Mayovou a vzkazuje, že své protesty bude stupňovat, pokud vláda nezačne konat.

ČTK