23. června 2019 7:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Erdoganův popud budou lidé v opakovaných volbách volit starostu Istanbulu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: ČTK

Istanbul Obyvatelé Istanbulu v neděli budou v opakovaných volbách vybírat nového starostu. Předchozí hlasování z konce března těsně prohrál kandidát Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a ústřední volební komise je na popud vládní strany anulovala.

Bývalý premiér a kandidát AKP Binali Yildirim se střetne s Ekremem Imamogluem z hlavní opoziční Lidové republikánské strany (CHP), který anulované volby vyhrál o 13 000 hlasů.

Imamogluovo vítězství po téměř dvou dekádách připravilo Erdoganovu stranu o moc na radnici největšího tureckého města. AKP proto podala stížnost na neregulérnost voleb, které ústřední volební komise vyhověla. Ve svém zdůvodnění uvedla, že pochybení nastalo kvůli tomu, že někteří lidé pracující ve volebních místnostech nebyli zaměstnanci státní správy. Ještě předtím ale Imamoglua v úřadu starosty potvrdila a Imamoglu strávil v úřadu starosty tři týdny. Opozice rozhodnutí opakovat volby kritizovala.

V místních volbách z konce března vládní AKP celkově zvítězila a spolu s nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla přes polovinu radnic v zemi. Prohrála ale ve třech největších městech - Istanbulu, Ankaře a Izmiru. Ztrátu vedení Ankary a Istanbulu označili mnozí za velkou porážku strany i prezidenta Erdogana, který jako starosta Istanbulu v letech 1994 až 1998 začínal ve vysoké politice.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!