Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Florida vyhlásila stav nouze, hrozí únik toxické vody z odpadní nádrže továrny na hnojiva

Nádrž Piney Point na Floridě. Hrozí, že by toxická voda by mohla zaplavit oblast, která je převážně zemědělská. foto: ČTK

Tampa (USA) - Úřady amerického státu Florida nařídily evakuaci tří stovek domů, protože tam hrozí větší únik vody z odpadní nádrže továrny na hnojiva v zátoce Tampa Bay. Toxická voda by mohla zaplavit oblast, která je převážně zemědělská. Místní úřady se snaží vodu odčerpat, informoval v neděli server BBC.
  13:27

Ekologická katastrofa v Izraeli. Desítky kilometrů pobřeží zamořila ropa z neznámého plavidla

Televize CNN uvedla, že únik z nádrže zaznamenaly místní úřady asi před týdnem. V pátek se specialisté neúspěšně pokusili porušení izolační stěny nádrže opravit.

Úřady amerického státu Florida nařídily evakuaci tří stovek domů, protože tam...
Pohled zvýšky na odpadní nádrže továrny na hnojiva v zátoce Tampa Bay.

V sobotu vyhlásil floridský guvernér Ron DeSantis v okrese, kde se nádrž Piney Point nachází, stav nouze. Ten umožní mimo uvolnit jiné více prostředků na nasazení pump a další techniky, s níž se už experti snaží vodu odčerpat.

„Hovoříme o potenciálu (480) milionů galonů (téměř dvě miliardy litrů), které mohou během sekund a minut začít vytékat z nádrže a zaplavit oblast,“ citovala CNN Scotta Hopese, šéfa okresu Manatee. Ten nespecifikoval látky, které voda ve dvou nádržích obsahuje. Podle deníku The New York Times jsou v ní sloučeniny radia a uranu, voda ale není radioaktivní.

Nádrž Piney Point, která má podle BBC rozlohu asi 31 hektarů, leží zhruba 60 kilometrů od centra města Tampa. Nachází se poblíž pobřeží, ale v oblasti s velmi nízkou hustotou osídlení. V okolí je zejména zemědělská půda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!