27. ledna 2010 0:09, aktualizováno  10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Haiti našli po dvou týdnech od zemětřesení živého muže

Muž, kterého našli na Haiti dva týdny po zemětřesení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž, kterého našli na Haiti dva týdny po zemětřesení | foto: Reuters

PORT-AU-PRINCE Američtí vojáci na Haiti v úterý, dva týdny od tamního ničivého zemětřesení, vytáhli z trosek zřícené budovy v haitské metropoli Port-au-Prince živého muže. Zatím se ale neví, zda byl pod troskami od prvních velkých otřesů, nebo až těch následných. Uvedly to agentury Reuters a AFP.

"Měl rozdrcenou nohu. Neměl u sebe doklady. Byl poslán do nemocnice a dostane se z toho...Nevíme, zda tady byl od začátku či zda byl zavalen při jednom z následných zemětřesení," řekl jeden z amerických vojáků Andrew Pourak.

Muže našli se zlomenou nohou, těžce dehydratovaného a jen ve spodním prádle. Jeho věk vojáci odhadli na 30 let. Pod troskami budovy v centru hlavního města byl 12 dnů, tvrdí vojáci.

Podle agentury AP se muž jmenuje Rico Dibrivell. Muž pracoval zřejmě jako prodavač, Haiťané ho objevili v jednom z vyrabovaných obchodů. Agentura tvrdí, že to byla právě skupina místních, kdo ho z trosek vytáhl.

Muže byl zachráněn na ulici Rue de Miracle neboli Ulice zázraků.

Dibrivell je jedním ze 134 zachráněných, které se podařilo po zemětřesení vyhrabat. Je osobou, která v troskách po haitském neštěstí vydržela přežít nejdéle. Pod troskami jsou podle úřadů další těla a další lidé umírají na svá zranění.

Lidé pod troskami mohou přežít, 60 dní je ale zázrak

Výběr případů, kdy se po dlouhé době podařilo nalézt živé lidi zavalené při zemětřesení či cunami

60 dní (2005, Pákistán, 75.000 mrtvých): neuvěřitelné dva měsíce přežila v Kašmíru díky pojídání zkažených potravin a dešťové vodě v troskách svého zříceného domu čtyřicetiletá žena;

14 dní (1990, Filipíny, více než 2600 mrtvých): pod zříceným hotelem Hyatt na ostrově Luzon přežili tři lidé;

14 dní (2010, Haiti, zatím potvrzeno 150.000 mrtvých): američtí vojáci v úterý vytáhli z trosek zřícené budovy v haitské metropoli Port-au-Prince živého muže;

13 dní (2004, Írán, 31.000 mrtvých): v sutinách města Bám přežil 56letý muž;

11 dní (2004, Indonésie, 228.000 mrtvých): na ostrově Sumatra přežil řádění cunami zaklíněn ve svém domě sedmdesátiletý muž;

10 dní (2001, Indie, 30.000 obětí): ve státě Gudžarát byli ve svém domě nalezeni dva přeživší;

10 dní (2010 Haiti, zatím potvrzeno 150.000 obětí): nalezeni pod troskami po zemětřesení na Haiti jedenadvacetiletý muž a čtyřiaosmdesátiletá žena.

Lidovky.cz, ČTK