Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Na Haiti se chystá 10 000 amerických vojáků a Bill Clinton

Evropa

  8:55
PORT-AU-PRINCE - Haitská vláda dnes vyhlásila nouzový stav v zemi až do konce ledna. Tento malý karibský stát se potýká s následky ničivého zemětřesení, které vyvolalo jednu z nejhorších humanitárních krizí za několik desetiletí.

Americký voják přebírá humanitární pomoc shozenou z vrtulníku. foto: Reuters

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval zoufalé Haiťany k trpělivosti. Spojené státy vysílají na ostrov dalších 2200 příslušníků námořní pěchoty k zajištění bezpečnosti a distribuce humanitární pomoci.

"Upřímně věřím, že Haiťané zachovají klid, a vyzývám je k větší trpělivosti," řekl Pan Ki-mun během návštěvy ostrova. Reagoval tak na otázku, zda rozjezd pomoci od Světového programu pro výživu (WFP), který spadá pod OSN, dokáže zabránit výbuchu násilí a rabování. "Takový vývoj si raději ani nechceme představit," dodal podle agentury AP.

70 000 pohřbených

Podle údajů vlády bylo do masových hrobů pohřbeno již 70 000 lidí. V zemi byl dnes vyhlášen národní smutek po dobu jednoho měsíce, informovala agentura AFP.

Odhady celkového počtu mrtvých se nejčastěji pohybují mezi 100 000 až 200 000 lidí.

WFP předpokládá, že do týdne dokáže zajistit potraviny pro asi jeden milion lidí a do dvou týdnů pro dva miliony. V současnosti zajišťuje výživu pro asi 60 000 lidí a hrozí nepokoje. Haiti má odhadem asi devět milionů obyvatel, přičemž asi tři miliony byly postiženy zemětřesením a potřebují pomoc.

Práci záchranných týmů, které mezi troskami stále nacházejí živé, komplikuje zničená infrastruktura a složitá bezpečnostní situace, která se s rostoucí nespokojeností obyvatelstva stále zhoršuje.

Humanitární pomoc blokují poničené a zasypané cesty. Američtí vojáci dnes proto shazovali pomoc i z vrtulníků.

10 000 amerických vojáků

Haitský prezident René Préval novinářům řekl, že na bezpečnost v oblasti by kromě vojáků OSN mělo dohlížet také přibližně 3500 amerických vojáků. Jižní velení amerických sil dnes oznámilo, že do oblasti vysílá zatím dalších 2200 příslušníků námořní pěchoty s těžkou technikou na odstraňování trosek, s léky a s vrtulníky pro jejich distribuci.

Ti se připojí k 5000 amerických vojáků, kteří již v oblasti působí. Celkem je americká armáda připravena do záchranných operací na Haiti nasadit 10 000 mužů, uvedl mluvčí jižního velení Jose Ruiz.

"Jsme tu hlavně pro podporu humanitární pomoci, ale bezpečnost začíná být kritickou složkou," řekl v televizi ABC velitel americké vojenské pomoci na Haiti generálporučík Ken Keen.

"Budeme se muset přizpůsobit, tedy zajistit bezpečnost," dodal. Proti nasazení amerických ozbrojených sil ale protestoval venezuelský prezident Hugo Chávez, který jej označil za skrytou okupaci haitského území.

Na ostrov by měl dnes dorazit bývalý americký prezident Bill Clinton, jenž je zvláštním vyslancem OSN pro Haiti. Kvůli katastrofálnímu zemětřesení na dnešek svolala mimořádnou schůzku ministrů EU šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

Autoři: ,