Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Haiti zanikl parlament, poslanci se neshodli na volbách. Prezident prý místo nich postaví 10 škol

Haitský prezident Jovenel Moise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Haitský prezident Jovenel Moise. | foto: Reuters

Port-au-Prince Mandát prakticky všech haitských poslanců, kteří se nedokázali dohodnout na nových volbách, a většiny senátorů v pondělí vypršel a stávající parlament tak zanikl. Oznámil to podle agentury AFP haitský prezident Jovenel Moise.

„Na exekutivní úrovni nemáme choutky organizovat volby v zemi, ale skutečně jsme se ocitli v takové situaci,“ uvedl Moise, jehož země už měsíce čelí vážné krizi.

Haitský prezident Jovenel Moise.
Haitský prezident Jovenel Moise.

Parlamentní a komunální volby se měly konat v listopadu, ale neuskutečnily se, protože rámcový zákon o organizaci voleb neschválil parlament, ve kterém se Moise mohl opřít o většinu poslanců.

Vypršení mandátu zákonodárců dává prezidentovi možnost vládnout za pomoci dekretů. Opozice a většina občanské společnosti to kritizuje jako ohrožení křehké demokracie a příklon k diktatuře.

Tito kritici během loňského roku neustále požadovali, aby Moise odstoupil kvůli zapletení do korupčního skandálu. Protesty, které trvaly od září do prosince, vedly k ochromení skoro všech aktivit v zemi, školy byly více než dva měsíce uzavřeny. Při této vlně protestů v nejchudší zemi západní polokoule zahynulo nejméně 17 lidí a skoro 200 dalších utrpělo zranění.

Sám Moise vnímá možnost vládnout za pomoci dekretů jako příležitost vybřednout z neustálé politické krize, jak řekl agentuře Reuters.

Prezident také hodlá využít absence zákonodárné moci i k rozpočtovým změnám. Konkrétně rozhodl, že za částku 16,3 milionu dolarů (asi 369 milionů Kč), kterou prý Haiti ušetří na poslancích, nechá „postavit deset středních škol“ po celé zemi. Prezident to podle AFP oznámil před novináři, kteří nedostali příležitost klást otázky.

Prezidentův návrh přichází v „katastrofickém ekonomickém kontextu“, poznamenala AFP a dodala, že poslanci v posledních dvou letech neschválili státní rozpočet, a tak haitský stát pracuje podle rozpočtu původně schváleného pro období 2017-2018. V té době země podle Mezinárodního měnového fondu ještě dosahovala hospodářského růstu a míra inflace činila 14,7 procenta. V současnosti inflace přesahuje 20 procent a ekonomika se propadla do recese.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!