Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stovky migrantů obešly plot na hranicích Řecka a přebrodily do Makedonie

Stovky uprchlíků se vydaly na cestu z Idomeni, aby našly způsob, jak překročit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky uprchlíků se vydaly na cestu z Idomeni, aby našly způsob, jak překročit... | foto: Reuters

ATÉNY/BERLÍN Několika stovkám migrantů z přechodu Idomeni na severu Řecka se po několikahodinové cestě podařilo obejít plot a dostat se do Makedonie. Podle agentury Reuters jde až o dva tisíce lidí. Podle dřívějších informací se tři lidé utopili v rozvodněné řece, kterou se uprchlíci snaží překonat, aby se dostali k místu, kde není plot. Makedonští strážci se ale prý snaží skupinu vrátit na řecké území.

Podle fotografa agentury Reuters se na území Makedonie dostalo kolem dvou tisíc lidí. Makedonští vojáci některé z migrantů údajně naložili do armádních nákladních vozů, ale zatím není jasné, kam je odvezou. Podle dřívějších zpráv makedonského zpravodajského portálu 24 vesti byla dnes skupina 23 migrantů, jimž se podařilo přes řeku do Makedonie dostat, převezena do nyní prázdného přijímacího centra Vinojug u města Gevgelija.

Uprchlíkům brodícím se přes říčku Suva pomáhají dobrovolníci, kteří podle zvláštního zpravodaje ČTK vytvořili lidský řetěz a předávali si děti a batohy běženců. Již dříve aktivisté pomáhali uprchlíkům přes řeku pomocí nataženého lana. Řečtí policisté se snažili zpočátku skupinu uprchlíků zastavit, pak ji ale pustili.

Při pokusu překročit rozvodněnou pohraniční řeku utonuli tři běženci. Další stovky uprchlíků se vydaly na cestu z Idomeni, aby našly způsob, jak překročit makedonské hranice na méně střeženém místě.

Po uzavření makedonských hranic je situace v Řecku, kde se nyní bez vyhlídky na možnost pokračovat v plánované cestě do Evropy pohybuje na 45 tisíc migrantů, stále svízelnější. Kritický stav trvá zejména na severu země na pomezí s Makedonií: v tamním provizorním uprchlickém táboře v Idomeni se v nevyhovujících podmínkách tísní dvanáct až patnáct tisíc lidí, kteří vesměs odmítají odejít a naopak hledají alternativní cesty, jak se dostat dál z Řecka.

Stovky uprchlíků se vydaly na cestu z Idomeni, aby našly způsob, jak překročit...
Stovky uprchlíků se vydaly na cestu z Idomeni, aby našly způsob, jak překročit...

Na problémy narážejí i nově příchozí uprchlíci v Aténách. Z ostrovů v Egejském moři do řecké metropole denně připlouvá několik stovek lidí, v pondělí jich na palubě dvou trajektů z ostrovů Lesbos a Chios bylo na šest set. Tisíce lidí našly dočasné nouzové ubytování v budovách zrušeného aténského letiště Elliniko, další tisíce táboří přímo v areálu přístavu Pireus.

Migranty od cesty z Turecka do Řecka neodrazují ani posílené námořní hlídky, ani špatné počasí. V silném větru se v pondělí u ostrova Kos převrátil člun s uprchlíky, osm jeho pasažérů se i přes nasazení záchranářů stále pohřešuje.

Vliv na volby v Německu

Téma migrace výrazně ovlivnilo výsledky nedělních zemských voleb v Německu. Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové výrazně oslabila, přestože v Sasku-Anhaltsku vyhrála a v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci skončila druhá. Velké ztráty zaznamenala i sociální demokracie (SPD), která se podílí na vládě Merkelové. Naopak výrazně uspěla pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která kancléřčinu politiku v uprchlické krizi kritizuje.

Bavorský premiér Horst Seehofer, který patří mezi kritiky kancléřky, v pondělí řekl, že výsledky voleb jsou přímým důsledkem uprchlické politiky předsedkyně strany a vyzval Merkelovou ke změně postoje k běžencům. Vedení CDU však stojí za kancléřkou a ani podle politologů se nedá jednoznačně říct, že by voliči paušálně odmítli její politiku. Podpořili totiž kandidáty jiných stran, kteří se k Merkelové hlásili.

Česká pořádková policie zajistila minulý týden při čtyřiadvacetihodinové kontrole na železnici jedenáct lidí, kteří v České republice pobývali nelegálně. Šéf pořádkové policie Martin Hrinko v pondělí na tiskové konferenci řekl, že policisté od čtvrtečního do pátečního rána narazili na migranty ve vlacích i na nádražích. Byli mezi nimi Íránci, Pákistánci a občan Maroka.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...