Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na irském venkově zuří drogové války, brutální vražda mladíka vyvolala protesty obyvatel

Východoirské město Drogheda. foto: Pixie, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Drogheda - Mladík Keane Mulready-Woods by oslavil 18. narozeniny. Jeho život byl ale násilně ukončen na konci ledna za brutálních okolností, které připomínají seriál Narcos. Vražda ukázala na problém válek drogových gangů na irském venkově.
  14:00

Den poté, co byl teenager prohlášen nezvěstným, se kusy jeho těla našly ve sportovní tašce v severním Dublinu a další potom v nedalekém hořícím autě. Irské město Drogheda, kde byl muž podle všeho zavražděn, se stalo dějištěm souboje drogových gangů, kvůli nimž již zemřeli tři lidé. Mulready-Woods byl podle deníku Irish Times součástí nové vlny mladých mužů podílejících se na organizovaném zločinu v Irsku, který roste kvůli poptávce po drogách a podfinancovaným sociálním službám.

Podle Irish Times vraždy začaly v červenci 2018, kdy byl postřelen jeden ze členů drogového gangu konkurenčním klanem. Kvůli oboustranné touze po odplatě násilí od té doby eskalovalo, většinou se ovšem odehrávalo pouze v jedné sociálně vyloučené lokalitě na severu města. Sám Mulready-Woods byl v minulosti usvědčen z házení molotovových koktejlů na domy a vydírání.

Irsko rekordně oseká výdaje

Obyvatelé Droghedy kvůli odporu vůči gangům vyšli 25. ledna do ulic, kde žádali větší vládní podporu. „Kdyby se dávalo více peněz na centra pro mládež a volnočasové aktivity, mladí by se zaměstnali. Takhle nemají co dělat, a tak se přidávají ke gangům,“ řekla jedna z demonstrujících serveru CNN. „Kvůli recesi omezili všechny výdaje. Chybí peníze na pomoc drogově závislým, policie je podfinancovaná,“ dodala. Do města v rámci volební kampaně zavítalo mnoho politiků, mezi nimi i premiér Leo Varadkar. Ten slíbil, že učiní město znovu bezpečným.

Uberizace drog

Poptávka po drogách, zejména kokainu, byla v Irsku podle Irish Times vysoká v letech 1995 až 2008. V tomto období země prodělala rychlý růst díky zahraničním investicím, kvůli válkám gangů v Dublinu, Limericku a dalších městech zemřelo 29 lidí. Pak ale začala hospodářská krize, která obchod s drogami utlumila. Zároveň přišly škrty ve vzdělání a sociálních službách, jejichž důsledky jsou zejména na irském venkově cítit dodnes.

Ve Skotsku umírá na drogy nejvíce lidí v Evropě

„V současnosti se zvýšila zaměstnanost a lidé mají lepší platy, mohou si tedy dovolit užívání rekreačních drog,“ sdělil poslanec irského parlamentu Fergus O’Dowd CNN. Podle výzkumu organizace Europol se v Irsku také rozšířila dostupnost drog, které si lze snadno objednat přes sociální sítě, podobně jako donášku jídla. Rozdíl od předchozích let je, že se gangy rozšířily z měst na venkov.

V Droghedě funguje podpůrná síť pro rodiny s drogově závislými dětmi. Ta pořádá každý týden setkání pro rodiče a zajišťuje nepřetržitou linku důvěry pro oběti vydírání. Podle hlavní organizátorky Brendy Kirwanové je ale zoufale podfinancovaná a funguje jen díky dobrovolníkům. 

„Mnoho rodin muselo kvůli gangům poslat své děti do jiné části země, případně do zahraničí. Lidé už si toho vytrpěli dost - rozbíjení aut, pálení domů, vyhrůžky. Někteří chodí ode dveří ke dveřím a prosí o peníze, protože jejich blízký dluží mafii,“ řekla Kirwanová CNN. „Tohle město potřebuje mnohem více vládních peněz,“ dodala.

Autor: