22. května 2017 14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyjednávač EU Barnier: Na jednání o brexitu jsme dobře připraveni. Začít chce za měsíc

Unijní vyjednávač Michel Barnier. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unijní vyjednávač Michel Barnier. | foto: Reuters

BRUSEL Evropská unie je dobře připravena na jednání s Londýnem o odchodu Británie z bloku. Novinářům to v pondělí řekl unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier poté, co jej v pondělí ostatních 27 členských zemí formálně potvrdilo ve funkci a schválilo mu konkrétní vyjednávací mandát.

První kolo jednání by chtěl Barnier uskutečnit co nejdříve po britských parlamentních volbách, v pondělí zmínil týden po 19. červnu. Umožnilo by mu to informovat o počátku jednání summit EU, který se sejde 22. a 23. června. Britové by se mimo EU měli ocitnout na jaře 2019.

Barnier může s britskou stranou vyjednávat jen o podobě „rozvodu“ tak, jak předpokládá příslušný článek 50 unijní smlouvy. EU prosazuje vyjednávání ve fázích, kdy by rozhovory o nové podobě vzájemných vztahů - včetně spolupráce v obraně, bezpečnosti či obchodu - začaly, až bude jasný pokrok v diskusích o tom, jak zrušit více než čtyři desetiletí trvající svazek. Předpokladem je, že dosažení „významného pokroku“ a posun k druhé fázi rozhovorů potvrdí unijní summit letos na podzim.

„Předpokládám, že Britové chápou, že bráníme evropské občany, když oni brání Británii,“ poznamenal při příchodu na schůzku například nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders.

EU chce zachovat stávající práva občanů

V první fázi je pro unii základní prioritou dohoda na zachování stávajících práv občanů EU v Británii - a Britů v unii - i po brexitu. Zásadní je také vyrovnání finančních závazků, které Británie vůči unii má, nejčastěji se hovoří o částce 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč), objevují se ale i jiné odhady.

EU navíc klade důraz na udržení právní kontinuity, kdy v otázkách souvisejících právě se zachováním práv občanů EU prosazuje trvání rozhodovacích pravomocí Soudního dvora EU. Klíčové je pro unii také dojednání situace na hranicích mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Poté, co na konci března Britové devět měsíců po svém referendu o setrvání v EU oficiálně unijním partnerům oznámili svůj záměr z bloku vystoupit, zformulovalo ostatních 27 členských zemí svou představu o podobě rozhovorů na základě dokumentu předloženého předsedou unijních summitů Donaldem Tuskem. Poté, co s těmito „politickými pokyny“ souhlasil mimořádný unijní summit, rozpracovala je Evropská komise do schválené konkrétní podoby vyjednávacího mandátu pro Barniera.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz