14. prosince 2014 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na jezeře Tanganika se potopila loď, utonulo 129 lidí

Na místě probíhá monitoring zahraničních organizací. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na místě probíhá monitoring zahraničních organizací. | foto: Alexandr Bílek

TANGANIKA Přinejmenším 129 lidí zahynulo při čtvrtečním potopení lodi na jezeře Tanganika na východě Konžské demokratické republiky. S odvoláním na ministerstvo dopravy provincie Katanga, kde se neštěstí odehrálo, o tom informovala agentura AFP. Ještě v sobotu oficiální zdroje hovořily o 26 mrtvých.

Tragickou bilanci lodní nehody potvrdil Laurent Kahozi Sumba, ministr dopravy jihovýchodní provincie Katanga. Mezi mrtvými podle něj byli muži, ženy i děti. Zachránit se podařilo údajně celkem 232 lidí, většinou mužů. 

Devět živých přitom našli záchranáři v troskách ještě , tedy téměř tři dny poté, co se ve čtvrtek v noci loď na cestě mezi přístavními městy Moba a Kalemie potopila. Drželi se prý na různých předmětech plovoucích na hladině.

Přetížená loď

Podle předběžného šetření se loď převrhla, protože byla přetížena cestujícími i transportovaným zbožím, přičemž zatím není známo, kolik cestujících na palubě lodi bylo. K neštěstí přispěl také prudký déšť a vítr.

Lodní nehody s tragickými následky nejsou v Kongu ojedinělé. Lodě jsou často ve velmi špatném technickém stavu, přetížené a s nedostatkem záchranných vest. Většina místních obyvatel přitom neumí plavat.

Tanganika je s rozlohou téměř 33 000 kilometrů čtverečních po Viktoriině druhé největší jezero v Africe. Dělí se o něj Kongo, Tanzanie, Zambie a Burundi.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!