Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na každého mrtvého v Texasu vychází čtyřicet v Indii. Místní viní Čínu ze zhoršení situace

Sedmnáct milionů lidí je bez domova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmnáct milionů lidí je bez domova. | foto: Youtube.com

DILLÍ/PRAHA Zatímco se pozornost západních médií obrací do amerického Texasu, kde se zejména Houston potýká se záplavami v důsledku hurikánu Harvey, Indie a okolí se „tiše“ potýkají s katastrofou mnohem větších rozměrů. Přes tisíc lidí zemřelo, sedmnáct milionů je bez domova. Katastrofa, kterou Spojené národy nazvaly nejhorší za poslední dekádu, odehrává bez většího zájmu západního světa.

Při srovnání záplav v Texasu se záplavami, které zasáhly severní Indii, Bangladéš a Nepál, je zjevné, že lidé v USA, i přes veškeré utrpení, zažívají zlomek toho, co obyvatelé Asie. V Texasu se hovoří o přibližně třiceti mrtvých, Indie a okolí předpokládá asi 1200 obětí.

Asi 30 tisíc obyvatel bylo v Houstonu a okolí evakuováno, v Indii a okolí se bez domova ocitlo přibližně 24,5 milionu lidí. Katastrofa ovlivní přibližně 40 milionů obyvatel. Pro mnoho z nich znamená povodeň ztrátu všeho, protože v agrárních oblastech zničil živel v podstatě veškerou úrodu.

Statisíce dětí se do škol možná nikdy nevrátí

Další výraznou obavou pro humanitární organizace je problém škol – osmnáct tisíc jich bylo uzavřeno anebo poškozeno, 1,8 milionu dětí se tak ocitlo mimo školy. Čím delší bude přerušení výuky, tím větší bude šance, že už se stovky tisíc žáků do škol nevrátí.

S rychle tekoucí vodou jsou spojeny sesuvy půdy.
Dopady povodní se podle odhadů dotknou 40 milionů lidí.

„Víme, že čím déle jsou děti mimo školu poté, co nastane katastrofa, jako je tato, tím méně pravděpodobné je, že se kdy vrátí. Proto je tak důležité, aby bylo v reakci (na potopu) řádně financováno vzdělání, abychom dostali děti zpět do třídy, jakmile to bude bezpečné a ochránili tak jejich budoucnost,“ řekl Rafay Hussein, vedoucí charity Save the Children (Zachraň děti) v Biharu. „To jednoduše nemůžeme dopustit. Nemůžeme couvat,“ dodává.

Čína podezřelá ze záměrného zaplavování

V Houstonu se deště po několika dnech uklidňují, záplavy tedy na některých místech opadávají. Monzunové deště po měsíci vydatných srážek se konečně zmírňují i v Indii. Sitaci však komplikuje jiný faktor.

Čína odmítá s Indií sdílet svá hydrologická data, zejména ohledně řek, které protékají oběma státy, a to i přes dohodu, se kterou jak Čína, tak Indie souhlasily.

Indie nyní podezírá Čínu z toho, že záměrně upouští přehradní vodu do řeky Brahmaputry, která se již takto vylila přes břehy a zhoršují tím již tak katastrofální stav povodní.

Vláda jednoho ze severoindických států již oficiálně zahájila výzkum příčin poslední povodňové vlny, která podle nich neodpovídala svou silou množství spadených srážek. Informovala o tom jak místní média, tak The Economist Times

‚Jsou indické životy podřadné mrtvým princeznám?‘

Na srovnání dvou záplav na sociálních médiích upozornili rozhořčení uživatelé, kterým vadila neodpovídající pozornost věnovaná Indii a okolí.

„Ví někdo v BBC, že je v Indii povodeň? Nebo jsou indické životy méně důležité než Američani nebo mrtvé princezny?“ ptá se uživatel Twitteru ve svém příspěvku a naráří na články z USA či texty k výročí smrti princezny Diany.

Pomoc s nápravami škod v Indii mezitím přislíbila společnost Google, která na opravu škod věnovala jeden milion dolarů (přibližně 22 milionů korun).

Opravy v Houstonu budou pomáhat spolufinancovat mimo jiné slavní a úspěšní. Mezi dárce se řadí například Leonardo DiCaprio (milion dolarů), Sandra Bullocková (milion dolarů) či sourozenci Kardashianovi (půl milionu dolarů). Finanční pomoc Texasu přislíbila i řada milionářů i společností, napsal Forbes.

Kritici se však podivovali nad tím, jak málo lidí je ochotných věnovat peníze na postiženou Asii.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...