Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KLDR nařídila mužům účes 'na Kima'. Vypadá jako čínský pašerák, protestují

Svět

  14:41
PCHJONGJANG - Muži v Severní Koreji byli údajně vyzváni, aby se inspirovali účesem mladého vůdce země Kim Čong-una, napsal server BBC News. Úřední nařízení bylo vydáno zhruba před dvěma týdny v metropoli Pchjongjangu a nyní se šíří do dalších částí země. Podle BBC mají ale někteří občané proti účesu výhrady.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na návštěvě sirotčince (ilustrační snímek). foto: Reuters

"Náš vůdce má velmi specifický účes, abych tak řekl," uvedl nejmenovaný zdroj pro rozhlasovou stanici Radio Free Asia. "Každému nesluší, protože každý člověk má jiný obličej a tvar hlavy," dodal.

Vůdce, nebo čínský pašerák?

Severokorejci žijící v Číně tvrdí, že zmíněný účes není v jejich vlasti právě oblíbený, protože podle místních lidí takovýto vzhled připomíná čínské pašeráky.

Kim Čong-un

Kim Čong-unův účes.

V KLDR obecně nejsou účesy otázkou osobní volby. Úřady již dříve zveřejnily 18 povolených stylů úpravy vlasů pro ženy a deset stylů pro muže, které jsou údajně vyvěšeny v kadeřnictvích po celé zemi. Zatímco svobodné ženy smějí nosit jen krátce střižené vlasy splývající maximálně po ramena, vdané ženy mohou zvolit i delší, vlnité vlasy.

Pro mladé muže je přípustná délka nanejvýš pět centimetrů, starší muži si mohou dovolit až sedm centimetrů. Dlouhé vlasy u mužů jsou ale nepřípustné, svědčí totiž o volnomyšlenkářství. Severokorejská státní televize také odvysílala sérii pořadů proti dlouhým vlasům pod názvem "Stříhejme si vlasy v souladu se socialistickým životním stylem".

VÍCE ZDE:

Noční život

Do Jižní Koreje se dostala videa pořízená tajně v KLDR. Zachycují noční život movitějších Severokorejců a pořízena byla v minulých šesti měsících na nejrůznějších místech země. Podle agentury AFP je od svých důvěryhodných zdrojů v Severní Koreji získal jihokorejský pastor Kim Song-un, který pomáhá severokorejským uprchlíkům.

Na jednom ze záznamů je skupina mužů a žen, kteří hovoří se severokorejským přízvukem a v karaoke baru popíjejí pivo, tančí, zpívají a mazlí se.

"Je to severokorejská verze soukromého salonu kombinovaného s restaurací a karaoke. Ženy tam obsluhují mužské zákazníky," řekl pastor. Do KLDR se prý z Jižní Koreje dostává stále více filmového materiálu, takže životní styl Jihokorejců už není pro jejich sousedy na severu tajemstvím. "Ti, kdo si to mohou dovolit, to rychle napodobují," dodal Kim.

Střední třída v KLDR?

Přesto jsou scény nafilmované v KLDR střízlivější ve srovnání s těmi, které je možné vidět v jihokorejských barech karaoke. Ženy na sobě nemají nic vyzývavého a tančí "s mírou". Kim Song-un řekl, že bar, v němž se jedna z nahrávek natáčela, je jedním z nových nočních klubů, které vznikly díky čínským penězům. Chodí do nich bohatší Severokorejci, kteří si ke své lepší životní úrovni pomohli přeshraničním obchodováním s Čínou. Na dalším videu je zachyceno rušné tržiště, kde se nabízejí mobilní telefony a další elektronika.

Neoficiální záběry s výjevy života Severokorejců jsou velmi vzácné. Návštěvníci se musejí v KLDR pohybovat podle předem daného plánu a s průvodcem, jemuž nemají šanci uniknout. Podobně se s doprovodem musejí pohybovat i zahraniční novináři, když se jim podaří získat vízum.

Vzhledem k selhávající státní zemědělské produkci i distribuci si Severokorejci obstarávají zboží na černém trhu nebo výměnou. OSN ve své zprávě z loňského listopadu uvádí, že 84 procent severokorejských domácností zápasí s nedostatkem jídla. Záběry propašované nově do Jižní Koreje ale svědčí o tom, že díky čilému obchodu s Čínou se vytváří jakási střední třída s příjmy, jaké kdysi mívala jedině elita.

Severokorejská rodina. Na pozadí usměvavé sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila

Severokorejská rodina. Na pozadí usměvavé sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAMLEADER PRO VÝROBNÍ LINKU (30 - 33.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč