Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR nařídila mužům účes 'na Kima'. Vypadá jako čínský pašerák, protestují

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na návštěvě sirotčince (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un na návštěvě sirotčince (ilustrační snímek). | foto: Reuters

PCHJONGJANG Muži v Severní Koreji byli údajně vyzváni, aby se inspirovali účesem mladého vůdce země Kim Čong-una, napsal server BBC News. Úřední nařízení bylo vydáno zhruba před dvěma týdny v metropoli Pchjongjangu a nyní se šíří do dalších částí země. Podle BBC mají ale někteří občané proti účesu výhrady.

"Náš vůdce má velmi specifický účes, abych tak řekl," uvedl nejmenovaný zdroj pro rozhlasovou stanici Radio Free Asia. "Každému nesluší, protože každý člověk má jiný obličej a tvar hlavy," dodal.

Vůdce, nebo čínský pašerák?

Severokorejci žijící v Číně tvrdí, že zmíněný účes není v jejich vlasti právě oblíbený, protože podle místních lidí takovýto vzhled připomíná čínské pašeráky.

Kim Čong-un

Kim Čong-unův účes.

V KLDR obecně nejsou účesy otázkou osobní volby. Úřady již dříve zveřejnily 18 povolených stylů úpravy vlasů pro ženy a deset stylů pro muže, které jsou údajně vyvěšeny v kadeřnictvích po celé zemi. Zatímco svobodné ženy smějí nosit jen krátce střižené vlasy splývající maximálně po ramena, vdané ženy mohou zvolit i delší, vlnité vlasy.

Pro mladé muže je přípustná délka nanejvýš pět centimetrů, starší muži si mohou dovolit až sedm centimetrů. Dlouhé vlasy u mužů jsou ale nepřípustné, svědčí totiž o volnomyšlenkářství. Severokorejská státní televize také odvysílala sérii pořadů proti dlouhým vlasům pod názvem "Stříhejme si vlasy v souladu se socialistickým životním stylem".

VÍCE ZDE:

Noční život

Do Jižní Koreje se dostala videa pořízená tajně v KLDR. Zachycují noční život movitějších Severokorejců a pořízena byla v minulých šesti měsících na nejrůznějších místech země. Podle agentury AFP je od svých důvěryhodných zdrojů v Severní Koreji získal jihokorejský pastor Kim Song-un, který pomáhá severokorejským uprchlíkům.

Na jednom ze záznamů je skupina mužů a žen, kteří hovoří se severokorejským přízvukem a v karaoke baru popíjejí pivo, tančí, zpívají a mazlí se.

"Je to severokorejská verze soukromého salonu kombinovaného s restaurací a karaoke. Ženy tam obsluhují mužské zákazníky," řekl pastor. Do KLDR se prý z Jižní Koreje dostává stále více filmového materiálu, takže životní styl Jihokorejců už není pro jejich sousedy na severu tajemstvím. "Ti, kdo si to mohou dovolit, to rychle napodobují," dodal Kim.

Střední třída v KLDR?

Přesto jsou scény nafilmované v KLDR střízlivější ve srovnání s těmi, které je možné vidět v jihokorejských barech karaoke. Ženy na sobě nemají nic vyzývavého a tančí "s mírou". Kim Song-un řekl, že bar, v němž se jedna z nahrávek natáčela, je jedním z nových nočních klubů, které vznikly díky čínským penězům. Chodí do nich bohatší Severokorejci, kteří si ke své lepší životní úrovni pomohli přeshraničním obchodováním s Čínou. Na dalším videu je zachyceno rušné tržiště, kde se nabízejí mobilní telefony a další elektronika.

Neoficiální záběry s výjevy života Severokorejců jsou velmi vzácné. Návštěvníci se musejí v KLDR pohybovat podle předem daného plánu a s průvodcem, jemuž nemají šanci uniknout. Podobně se s doprovodem musejí pohybovat i zahraniční novináři, když se jim podaří získat vízum.

Vzhledem k selhávající státní zemědělské produkci i distribuci si Severokorejci obstarávají zboží na černém trhu nebo výměnou. OSN ve své zprávě z loňského listopadu uvádí, že 84 procent severokorejských domácností zápasí s nedostatkem jídla. Záběry propašované nově do Jižní Koreje ale svědčí o tom, že díky čilému obchodu s Čínou se vytváří jakási střední třída s příjmy, jaké kdysi mívala jedině elita.

Severokorejská rodina. Na pozadí usměvavé sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila

Severokorejská rodina. Na pozadí usměvavé sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.