Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na konferenci o klimatu přijede do Kodaně 65 světových lídrů

Svět

  14:30
KODAŇ - Dánsko dnes oznámilo, že na prosincový summit OSN o ochraně ovzduší v Kodani přijalo pozvání 65 vedoucích světových představitelů. Oficiální pozváni obdrželo všech 192 členských států Organizace spojených národů.
Globální změny klimatu - ilustrační foto

Globální změny klimatu - ilustrační foto foto: Shutterstock

Dánští představitelé odmítli poskytnou úplný seznam těch, kdo souhlasili s tím, že se kodaňské konference zúčastní, ale oznámili, že někteří vrcholní státníci, například z Británie, Německa, Francie, Japonska, Indonésie či Brazílie, informovali o svém záměru na konferenci přijet.

Mluvčí dánské vlády sdělil, že Kodaň nechá na těchto státnících, aby sami o své účasti na klimatické konferenci informovali.

Dokument, který by měl být v Kodani podepsán, má navázat na Kjótský protokol o snižování vypouštění skleníkových plynů, který platí do roku 2012.

Kjótský protokol zavazuje průmyslové státy, aby do roku 2020 snížily v průměru o pět až sedm procent emise skleníkových plynů.

Mezi účastníky summitu ale panuje shoda nad návrhem, že na  setkání by se mělo dosáhnout spíše jen politické dohody o společných cílech.

Právně závazná konkrétní dohoda se zřejmě bude hledat až příští rok.

Tento postup podpořil mimo jiné americký prezident Barack Obama.

Autoři: ,