6. ledna 2017 22:11, aktualizováno 7. 1 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Floridský střelec byl zřejmě irácký veterán, co slyšel volání IS. Zabil pět lidí

Americká policie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká policie - ilustrační foto | foto: APČTK

MIAMI Střelba na mezinárodním letišti ve městě Fort Lauderdale na Floridě si v pátek vyžádala pět obětí a osm zraněných. Uvedla to s odvoláním na místní policii CNN. Policie na místě zadržela Estebana Santiaga, jenž sloužil v Iráku. Před několika měsíci řekl FBI, že slyší hlasy, aby se přidal k teroristickému Islámskému státu (IS). Jeho duševní zdraví zkoumali lékaři v nemocnici.

Střelba se odehrála v úseku zavazadel na letišním terminálu číslo 2. „V současné chvíli to vypadá, že střílel sám. Nemáme informace o druhém střelci,“ řekl médiím šéf místní policie Scott J. Israel.

Střelcem je pravděpodobně muž se jménem Esteban Santiago. Podle amerického senátora na Floridě Billa Nelsona se u pachatele našel vojenský průkaz právě s takovýmto jménem.

Podle policie přiletěl z Kanady. V zavazadle měl zbraň, kterou na toaletě nabil a pak s ní začal v hale střílet.

Podle svědectví přítomných, které citovala televize MSNBC, byl střelec ve věku 20 až 30 let a měl na sobě tričko s motivem filmové ságy Hvězdné války (Star Wars). Během střelby nic nekřičel. „Neřekl vůbec nic, byl zticha celou dobu,“ uvedl jeden ze svědků.

Lidé opouštějí s rukama na hlavou garáže na letišti ve Fort Lauderdale.
Obranné složky na letišti Fort Lauderdale.

Asi hodinu a půl po střelbě vznikla na letišti panika a policisté i cestující začali utíkat z místa pryč a schovávali se za stojící auta. Podle svědka, jehož citovala agentura Reuters, křičel jeden z policistů „Kryjte se, kryjte se!“. Média poté začala spekulovat, že na letišti byl ještě druhý střelec. To ale později policie vyloučila.

Střelec byl veterán z Iráku ve Star Wars triku

Santiago v roce 2007 vstoupil do armádních záloh v Portoriku. V dubnu 2010 odjel na deset měsíců do Iráku. Později působil jako rezervista na Aljašce, kde jej ale ze služby propustili pro neuspokojivý výkon.

V největším městě Aljašky Anchorage navštívil Santiago před několika měsíci kancelář FBI. Zde vypověděl, že v hlavě slyší hlasy, včetně těch, které mu říkají, aby se připojil k IS. Jeho duševní zdraví následně zkoumali lékaři v nemocnici, sdělili CNN úředníci donucovacích orgánů.

Santiago přiletěl na Floridu z Aljašky. Pistoli měl v zavazadle, které si v hale vyzvedl. Pak odešel na toaletu, kde zbraň nabil a následně z ní začal pálit v prostoru pro výdej zavazadel. Nakonec pistoli zahodil a lehl si na zem, napsala agentura AP s odvoláním na svědky, podle nichž muž střílel na náhodně vybrané lidi.

Senátor za Floridu Bill Nelson televizi MSNBC řekl, že u střelce byl nalezen vojenský průkaz na jméno Esteban Santiago. Motiv střelce podle Nelsona není znám.

Podle svědectví přítomných, které citovala televize MSNBC, byl střelec ve věku 20 až 30 let a měl na sobě tričko s motivem filmové ságy Hvězdné války (Star Wars). Během útoku nic nekřičel.

06.ledna 2017 v 21:17, příspěvek archivován: 06.ledna 2017 v 21:27

VIDEO: https://t.co/68IPCafAYU

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

https://t.co/68IPCafAYU


Televize přinesly záběry, jak policie evakuuje lidi pryč z letištní budovy. Před letištní halou záchranáři ošetřovali krvácející lidi.

Provoz letiště byl dočasně zastaven. Zatím není jasné, kdy bude obnoven. Několik letů bylo přesměrováno na jiná letiště na jižní Floridě. Letadla, která se chystala k letu do Fort Laudedale mají nařízeno setrvání na odletových letiších.

Jako jeden z prvních na twitteru o neštěstí informoval bývalý mluvčí Bílého domu Ari Fleischer, který byl v době střelby na letišti. Na svém twitterovém účtu napsal, že na letišti se střílelo a „všichni utíkali pryč“.

06.ledna 2017 v 18:57, příspěvek archivován: 06.ledna 2017 v 21:36

I'm at the Ft. Lauderdale Airport. Shots have been fired. Everyone is running.

Střelba v USA

Výběr případů střelby do lidí v USA v posledních pěti letech s více než pěti oběťmi.

 • 2. dubna 2012 - Bývalý student korejského původu One Goh (43) postřílel sedm lidí na vysoké škole v Oaklandu v Kalifornii; motivem byla pomsta pracovníkům i bývalým studentům.
 • 19. července 2012 - Maskovaný střelec James Holmes při premiéře nového filmu o Batmanovi Temný rytíř povstal postřílel v kině na předměstí Denveru v Coloradu 12 lidí. Holmes byl odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.
 • 5. srpna 2012 - Sedm mrtvých včetně útočníka si vyžádala střelba v sikhském chrámu u města Milwaukee ve státě Wisconsin.
 • 14. prosince 2012 - Adam Lanza (20) postřílel na základní škole v Newtownu 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých; předtím zastřelil svou matku v jejich rodinném domě a nakonec sebe.
 • 8. června 2013 - Střelec ve městě Santa Monica v Kalifornii zabil v univerzitním areálu pět lidí. Sám byl zastřelen policií.
 • 16. září 2013 - V budově vojenského námořnictva ve Washingtonu postřílel bývalý příslušník záloh Aaron Alexis 12 lidí. Policie ho zabila.
 • 17. června 2015 - Devět lidí zastřelil v kostele černošské evangelické komunity v Jižní Karolíně jednadvacetiletý běloch.
 • 1. října 2015 - Při střelbě na vyšší odborné škole ve státě Oregon zemřelo devět lidí. Pachatel zemřel po přestřelce s policií.
 • 2. prosince 2015 - Při střelbě v budově úřadu sociálních služeb v kalifornském San Bernardinu zemřelo 14 lidí. Odpovědný za ni byl radikál Syed Farook se svou ženou. Oba při přestřelce zahynuli.
 • 21. února 2016 - Ve státě Michigan v oblasti města Kalamazoo usmrtil střelec šest lidí. Pachatele, který pracoval jako řidič alternativní taxislužby Uber, policie zadržela a obvinila.
 • 12. června 2016 - Po střelbě v nočním gay klubu v Orlandu na Floridě zemřelo 50 lidí; jedná se o nejhorší případ střelby v historii USA. Pachatelem byl radikál Omar Mateen (29), který se narodil na Floridě, jeho rodiče pocházejí z Afghánistánu. Mateen se během útoku přihlásil k Islámskému státu, jeho otec ale radikální islám jako motiv odmítl. Jeden z Mateenových známých, který ho znal jako častého návštěvníka gay klubu, se přiklání spíše k tomu, že se Omar nedokázal vyrovnat se svou sexuální orientací.
 • 6. ledna 2017 - Střelba na mezinárodním letišti ve městě Fort Lauderdale na Floridě si vyžádala pět obětí. Policie zadržela podezřelého.

  Zdroj: ČTK
ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz