Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na letišti v Súdánu hořelo letadlo

Svět

  21:30aktualizováno  11. června 11:10
CHARTŮM - Při požáru letadla v súdánském hlavním městě zahynulo v úterý večer nejméně 33 lidí z 217, kteří byli na palubě. Podle dosavadní bilance nehodu přežilo 123 lidí, ale 61 se jich ještě pohřešuje. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na šéfa zdravotnické služby chartúmského letiště Muhammada Usmána Mahdžuba.

Při požáru letadla zahynulo 28 lidí, další jsou nezvěstní. foto: ČTK

V márnici poblíž Chartúmu bylo podle něj přijato ještě během noci 28 těl. Dalších pět bylo z trosek letounu vyproštěno a následně převezeno do márnice dnes ráno. Je možné, že ze zbývajících šesti desítek pohřešovaných osob jich několik přežilo a opustilo letiště během chaosu, který vypukl po havárii letounu.

Většina cestujících byla ze Súdánu
Národnost obětí zatím upřesněna nabyla, avšak na seznamu cestujících jsou většinou arabsky znějící jména. Letištní úřady se domnívají, že naprostou většinu cestujících tvořili Súdánci. Členové posádky s výjimkou jednoho jsou naživu. "Záchranné práce pokračují, snažíme se vyprostit těla obětí z trosek," řekl zástupce policejního ředitele. "Je to ale těžká operace, některá těla jsou
zcela shořelá."

Odborníci zároveň prohledávají vrak, aby zjistili příčinu havárie. O
černých skříňkách, jejichž záznamy by mohly pomoci nejasnosti kolem tragédie objasnit, se agenturní zprávy nezmiňují.

Možnou příčinou špatné počasí
Letoun airbus A310 letící z Damašku přes Ammán po přistání v Chartúmu sjel z přistávací dráhy. Krátce poté vypukl požár - nejprve na pravém křídle a vzápětí se plameny rozšířily do celého letadla. Podle původních informací ještě těsně před přistáním chytil pravý motor. Podle ministra dopravy Mabrúka Mubáraka Sálima nastala exploze na pravém motoru a hlavní příčinou katastrofy bylo špatné počasí. To jako příčinu nehody vidí i šéf súdánské policie Muhammad Nadžíb. V době přistání zuřila v súdánské metropoli písečná bouře a padal déšť, takže viditelnost byla omezená.

Jeden z cestujících sdělil, že když se letoun snažil přistát v Chartúmu, kapitán oznámil, že kvůli špatnému počasí to nejde a že letí do Port Súdánu na břehu Rudého moře. Agentura AP napsala, že v přístavním městě přistoupilo 35 cestujících a bylo doplněno palivo. Pak se letadlo vydalo do hlavního města.

Ředitel chartúmského letiště Júsuf Ibráhím ale pochybuje, že by příčinou bylo špatné počasí. "Jestli to byla technická příčina, to ještě nevíme. Letadlo přistálo bezpečně v Chartúmu. Pilot hovořil s řídící věží...V tu chvíli vybuchl jeden z motorů a letadlo začalo hořet," cituje agentura ředitele.

Havarie letadel jsou v Súdánu vzácné
Katastrofa je v Súdánu považována za jednu z nejhorších za poslední roky. Ovšem letecká bezpečnost v této africké zemi nemá dobrou úroveň. V květnu v odlehlé súdánské oblasti havaroval letoun, na jehož palubě zahynulo 24 lidí včetně několika členů jihosúdánské vlády. Před pěti lety se krátce po startu zřítil v Port Súdánu letoun Boeing 737 letící na vnitrostátní lince. Zahynuli 104 cestující a jedenáctičlenná posádka. Havárie dopravních letounů jsou v největší africké zemi poměrně vzácné, zatímco u vojenských
strojů bylo od roku 1998 zaznamenáno již několik katastrof.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat