21. května 2011 13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na léto nic neplánujte, v sobotu měl nastat konec světa

Konec světa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konec světa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON/PRAHA Američan Harold Camping vypočítal, že 21. května 2011 uplyne 7000 let od biblické potopy. V tento soudný den se prý dostanou do nebe miliony lidí, ostatní čeká konec světa.

Posledních pár týdnů strávili cestováním po Spojených státech a loučením se se svými známými a příbuznými. Manželé Haddadovi jsou jedni z těch, kteří uvěřili poselství 98letého Harolda Campinga, píše list The New York Times. Tento muž šéfuje síti křesťanských stanic Family Radio a právě na sobotu předpověděl takzvaný soudný den, při němž má dojít k nanebevzetí zhruba 200 milionů lidí – těch, kteří věří. Zbytek populace čeká pět měsíců válek, zemětřesení, hladomorů až do totálního zničení planety 21. října.

Jak se připravit na apokalypsu

Ačkoli může mnohým připadat tato předpověď "bláznivá", v USA má Camping tisíce následovníků, kteří jeho proroctví věří, právě jako výše zmínění Haddadovi. Jejich děti to ale mají jinak. "Mamka mi přímo řekla, že se nedostanu do nebe," uvedla 16letá Grace Haddadová. Jak dodala, sice ji tato věta nejdříve rozrušila, ale bere to s nadhledem. Její 14letý bratr Joseph přiznává, že se občas za své rodiče stydí. Navíc kvůli tomu, že jejich matka odešla z práce, aby se mohla věnovat šíření Campingových myšlenek, hrozí, že nebudou mít peníze na studia."Lidé se dívají na mou rodinu a myslí si, že jsem stejný jako oni. Snažím se proto držet své přátele od rodičů co nejdál," citoval americký list Josepha. Zatímco jejich matka neustále mluví o tom, jak věřící během soudného dne "přijdou o své přátele a členy rodiny", její děti si našly i způsob, jak si na téma "konce světa" zavtipkovat. "Říká mi: Musíš si uklidit pokoj. A já odpovídám: Mami, to přece není třeba, když se blíží konec světa," popsala Grace.

Kino Douglas má podobné "problémy" se svou sestrou Stacy, která prý nemluví o ničem jiném než o konci světa. "Na otázku, co budeme dělat v létě, odpovídá: 21. května bude konce světa, takže nevím, proč něco plánujete na léto," popsal Douglas. Počká prý do neděle a pak má v plánu si se sestrou vážně promluvit.

A jak plánuje prožít soudný den jeho "zvěstovatel"? Harold Camping se Reuters svěřil s tím, že určitě bude společně se ženou sledovat televizi či poslouchat rádio. "Zajímá mě, co se bude dít na druhém konci světa, až to začne," dodal. Jeho příznivci nyní objíždějí Spojené státy s billboardy či tričky s nápisem Soudný den, 21. května 2011.

Příležitosti ale využili i vtipálci a nejrůznější vychytralí obchodníci, kteří prodávají naopak trika, kávové hrnky či placky s nápisem Přežil jsem soudný den. A jistá firma zase nabízí, že se všem "věřícím, kteří se v sobotu dostanou do nebe" postará o jejich domácí mazlíčky, které budou muset na zemi nechat. Cena je 135 dolarů za jedno zvíře, 20 dolarů za každé další. Podle AFP mají prý už 259 klientů.