Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na místa útoků často chodím. V pátek jsem ale zůstala doma, asi osud, tvrdí Češka v Paříži

Záchranáři odváží zraněné z restaurace, ve které se také střílelo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři odváží zraněné z restaurace, ve které se také střílelo. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Žije jen pár kilometrů od Stade de France, kde se odpálil sebevražedný atentátník. Ve stejnou chvíli zaútočili ozbrojenci na dalších pěti místech. „Teroristé moc dobře věděli, kde útočí. Ty čtvrti jsou velmi oblíbené a chodí tam často studenti,“ tvrdí třiadvacetiletá studentka z Česka Martina P. (nepřála si být jmenována). Noc z pátku na sobotu nepřežilo 128 lidí a další stovky byly zraněny.

Lidovky.cz: Jaká je teď v Paříži atmosféra? Dá se normálně procházet po ulici?
Zůstala jsem raději doma. Jsem studentka a bydlím ve francouzské rodině a ta rodina šla ráno bez problémů vyvenčit psa. Protože bydlím na severu Paříže v arabské čtvrti, tak si nemyslím, že zrovna tady hrozí nějaký teroristický útok. Je to prostě stranou centra a jsme tu v bezpečí. Bydlíme ale na stejné lince metra, která vede na Stade de France. Od stadionu jsme vzdáleni tak pět kilometrů.

Lidovky.cz: Můžete popsat, jak vypadala noc?
Slyšela jsem strašně hodně sanitek, protože je to relativně blízko. Mé kamarádky bydlí blíže centru. Jedna u Champs-Élysées a druhá dva kilometry od Bataclanu. Říkaly mi, že slyšely také houkat sirény. Mluvily jsme spolu už ten večer, když se to stalo a kamarádka u Bataclanu říkala, že když vykoukla z okna, tak na ulici chodili normálně lidi.

Lidovky.cz: To se o útoku v centru nedozvěděli nebo mu nevěnovali pozornost?
Jde o to, že Paříž je obrovská a než se informace roznesly, tak to chvíli trvalo. Nejdřív to věděli lidé na místě, kde se střílelo a ti, kteří seděli u televize.

Lidovky.cz: Jak vůbec o útoku informují francouzská média?
Je to hrozné. V televizi říkají, že nedoporučují lidem vycházet ven, takže raději zůstanu celý víkend doma. PBudu čekat na instrukce od své univerzity, která je nyní zavřená. Jsou uzavřena i muzea a některé linky metra nejezdí.

Lidovky.cz: Jak na útoky reagují sami Pařížané?
Protože jsem nešla ven, tak moc nevím. Ale rodina, ve které bydlím, v noci spala, a když se o útocích dozvěděla, tak mě ihned kontrolovali jestli jsem doma, protože do centra, kde se útoky staly, často chodím. Naštěstí jsem včera večer zůstala doma - asi osud.

Francouzští policisté vybavení ochrannými štíty se shromažďují poblíž...

Francouzští policisté vybavení ochrannými štíty se shromažďují poblíž pařížského koncertního sálu Bataclán.

Lidovky.cz: Říkáte, že do těch míst, kde se střílelo, často chodíte. Kdo nejčastěji ony proslulé ulice se spoustou barů a klubů navštěvuje?
V koncertní hale, kde se střílelo, jsem zatím nebyla, ale místo je mezi lidmi poměrně známé. Další dvě ulice, kde je i restaurace Le Petit Cambodge, jsou strašně oblíbené čtvrti. Teroristé prostě moc dobře věděli, že je tam v pátek celá Paříž. Je to příšerné.

Lidovky.cz: Je pátek v centru Paříže brán jako vrchol týdne, kdy se většina lidí vypraví bavit do centre měst?
Je to jako u nás. Všichni se jdou po práci bavit. Na místech, kde se to stalo, je zajímavé, že jsou poměrně levné. Pití v tamních barech tolik nestojí jako jinde v centru a tak tam chodí i mnoho studentů.

Lidovky.cz: Nekonalo se tento pátek třeba i více kulturních a sportovních akcích, než je obvyklé?
Když si to teď uvědomím tak se mi včera poprvé stalo, že v metru na lince Stade de France bylo tolik lidí, že jsem se prostě do té soupravy nenarvala. Bylo hrozné, kolik jelo lidí. To byl ale možná jen vliv toho fotbalu. Jinak v Paříži se neustále něco děje a stále se konají nějaké akce.

Šaty mrtvých...
Květiny na uctění obětí teroristů.

Lidovky.cz: Bylo před tím útokem v Paříži obvyklé, že policie podezřelé lidi kontrolovala, jestli nemají zbraně či výbušniny?
Když jdete například do muzeí, tak vás všude vyzvou, že se chtějí podívat do batohů nebo zkontrolují věci v kapsách. Jen mi přišlo, že nikdy kontroly nebyly zas tak důkladné. Třeba já mám takovou sportovní láhev, u které se mi kamarádi smějí, že vypadá jako bomba a doteď mi nikdo z hlídačů nevyzval, abych jim ji detailněji ukázala. Kontroly by někdy mohly být důkladnější.

Lidovky.cz: Kontaktoval vás už někdo z Česka, jestli jste v pořádku?
Hned v pátek večer jsem psala domů. Většina známých ale spala. Sestra byla vzhůru a když si zapnula televizi, tak mi asi čtyřikrát volala, jestli jsem v pořádku. Napsala jsem pak zprávu na sociální sítě, aby všichni lidé věděli, že se mi nic nestalo. Ještě teď té události nemohu uvěřit - je to hrozné.

MÍSTA ÚTOKŮ

Koncertní síň Bataclan: Hudební klub na bulváru Voltaire je jedním z nejznámějších v Paříži. V pátek hostil koncert kalifornské rockové skupiny Eagles of the Death Metal, její členové jsou podle všeho v pořádku. Útok v klubu si vyžádal vůbec nejvíce obětí (85), převážně mladých lidí. Čtyři teroristé zahájili nejdříve palbu na návštěvníky kaváren před klubem, poté uvnitř rozpoutali "krvavou lázeň"; vyhodili se do povětří.

Stadion Stade de France: Sebevražedné útoky se podle policie odehrály poblíž dvou vchodů do stadionu a u přilehlé restaurace McDonald’s. Zahynuli zřejmě čtyři lidé, z nichž tři byli údajně atentátníci. Ve sportovní aréně pro 80 tisíc lidí se právě odehrával přátelský fotbalový zápas Francie-Německo. Na akci byl přítomen i francouzský prezident François Hollande, kterého evakuovala ochranka.

La Belle Equipe: V prostorách pouliční kavárny a japonské restaurace na Rue de Charonne zemřelo po útoku zřejmě 19 lidí.

Bar Le Carillon a restaurace Le Petit Cambodge: V prostorách baru a blízké kambodžské restaurace na Rue Alibert s rychlým občerstvením si střelba teroristů vyžádala 13 obětí.

Avenue de la République: Po útocích zemřelo pět lidí.

Bulvár Beaumarchais: Jedna oběť střelby teroristů.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

P. Štěpánek Klid, to je osud. 17:15 14.11.2015
J. Balcr Co to je hovadský článek? 13:35 14.11.2015

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...