7. dubna 2017 16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na místě je chaos, lidé se snaží dostat do centra pro děti, líčí Čech ze Stockholmu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Policistka s ochrannou maskou v místě útoku nákladního auta, které ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policistka s ochrannou maskou v místě útoku nákladního auta, které ve... | foto: Reuters

STOCKHOLM Nákladní auto vjelo v pátek odpoledne v centru Stockholmu do davu lidí v nákupní ulici Drottninggatan a následně narazilo do obchodního domu Ahlens. Policie nyní pracuje s předpokladem, že šlo o akt terorismu. „Teď jsem odtamtud přijel. Šel jsem vyzvednout děti ze školy,“ popsal pro server Lidovky.cz situaci na místě český novinář Petr Tůma žijící dlouhodobě ve švédské metropoli. Hovořil také o údajných výstřelech na hlavním nádraží.

Lidovky.cz: Byl jste v době útoku poblíž místa, kde v centru Stockholmu vjelo nákladní auto do davu lidí v nákupní ulici Drottninggatan a následně narazilo do obchodního domu Ahlens (více čtěte ZDE)?
Teď jsme odtamtud přijel. Šel jsem vyzvednout děti ze školy.

Lidovky.cz: To proběhlo v pořádku?
Školu mají ve vedlejší ulici. Byl to trochu problém, protože lidé tam byli zmatení a nevěděli, co se děje. Pobíhali kolem toho místa a bylo to tam hodně chaotické. Zóna, kde se to odehrálo, už byla uzavřená. Mohlo se tam, nicméně teď se ještě na místě objevují informace o střelbě na hlavním nádraží ve Stockholmu. Ale nevím, zda je to potvrzené. (Podle aktuálních informací švédské agentury TT bylo hlavní vlakové nádraží evakuováno - pozn. red.)

Lidovky.cz: Jak daleko se nachází nádraží od nákupní ulice Drottninggatan?
To je zhruba 1,5 kilometru daleko.

Lidovky.cz: Jak získáváte informace o tom, co se děje?
To jsou informace z místního tisku a rádia. Ale je to velmi omezené. Myslím, že to není ještě oficiálně potvrzené.

Lidovky.cz: O čem vlastně hovoří švédská média? Jak útok proběhl?
To nevím. Byl jsem zrovna na cestě. Takže mám jen pár informací, které jsem pochytil. Auto tedy najelo do lidí. Zaslechl jsem, že jsou snad potvrzení dva mrtí. Předtím se mluvilo o třech (V době publikování tohoto rozhovoru jsou potvrzení tři mrtví, může jich být ale více. Mnoho dalších je zraněných. - pozn. red.). Nad celým Stockholmem létají vrtulníky a helikoptéry. Snaží se situaci monitorovat.

Švédští záchranáři na místě útoku nákladního vozu, který ve Stockholmu 7. dubna...
Ukradený nákladní vůz ve zdi nákupního centra, který ve Stockholmu 7. dubna...


Lidovky.cz: Kolik policejních a záchranářských jednotek zasahuje na místě, kde k incidentu došlo?

Zóna už je vyklizená a obehnaná páskou.

Lidovky.cz: Platí na místě nějaká další bezpečnostní opatření?
Nevnímám to tak. Měl jsem starost o děti a o to, jak je odvézt z centra. Vláda nicméně doporučuje, aby lidé zůstávali v objektech a nevycházeli ven. Problém je, že děti musejí zůstat zavřené ve škole do doby, než si pro ně rodiče budou moci přijet. A někteří z nich bydlí až daleko za Stockholmem.

Lidovky.cz: Mluvil jste o panice...
Není to ani tak úplně panika, jako spíše panika z překvapení. Policie tam nechce nikoho pustit. Rodiče se snaží dostat do centra, aby vyzvedli děti ze škol a školek. Hlavní ulice je ale zavřená, takže to zkouší objíždět postranními ulicemi.

Lidovky.cz: Jsou Švédové z útoku v šoku?
Nějaké útoky už tady proběhly. Naposledy to byl výbuch v kavárně, také v centru. Švédsko už je v nějakém vyšším stavu ohrožení, nebo tak je to tu alespoň průběžně vyhlašováno. V poslední době se ale zdálo, že se to poměrně uklidnilo. Toto je velké překvapení.

  • 23Diskuse
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz