24. prosince 2013 16:53, aktualizováno  17:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hráči na dudy i Santa Claus. Do Betléma putovaly tisíce křesťanů

Na náměstí Jesliček, které je před bazilikou postavenou přes 1700 lety nad místem Ježíšova narození, vyšel dopoledne průvod vedený hráči na dudy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na náměstí Jesliček, které je před bazilikou postavenou přes 1700 lety nad místem Ježíšova narození, vyšel dopoledne průvod vedený hráči na dudy. | foto: Reuters

BETLÉM Několik tisíc lidí přišlo do palestinského Betléma, aby navštívili místo, kde se dle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus. Na náměstí Jesliček před baziliku Narození Páně se vydali křesťané z Palestiny a mnoha zemí světa.

Vánoční procesí vedl jeruzalémský patriarcha Fuád Tval, který je hlavou katolické církve ve Svaté zemi. V Betlémě bude celebrovat půlnoční mši, na niž je letos přizvaná kromě jiných také šéfka diplomacie Evropské unie Chatherine Ashtonová.

Hráči na dudy i Santa Claus. Do Betléma putovaly tisíce křesťanů.

Podle izraelských sdělovacích prostředků se Ashtonová letos rozhodla strávit vánoční svátky v Betlémě a Jeruzalému s manželem. Na půlnoční mši do Betléma jezdí pravidelně také palestinský vůdce Mahmúd Abbás. Mluvčí šéfky evropské diplomacie tvrdil, že návštěva Ashtonové je soukromá, avšak dle izraelských sdělovacích prostředků se očekává, že při jejím setkání s Abbásem dojde na mírové rozhovory a stížnosti Palestinců na izraelské vyjednávače.

Abbás se už v pondělí ve svém vánočním poselství neobešel bez kritiky Izraele, který podle něj porušuje právo na náboženskou svobodu a svými opatřeními brání palestinským křesťanům, kteří žijí v cizině, dostat se o Vánocích do Betléma.

"Palestinský posel naděje"

Abbás, který je muslim, o Ježíšovi hovořil jako o "palestinském poslovi naděje", na což zareagoval mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor větou, z níž část si vypůjčil z Lukášova evangelia: "Než pan Abbás vysloví takový nesmysl, měl by si pečlivě přečíst Nový zákon, ale my mu odpouštíme, neboť on neví, co činí." Učenci upozorňují, že Ježíš byl vychován jako Žid.

Izrael uvolnil kvůli Vánocům bezpečnostní opatření a pustí do Betléma 26.000 palestinských křesťanů z jiné části země a z pásma Gazy. Poutníci většinou do města Ježíšova rodiště putují z Jeruzaléma, který je nedaleko Betléma.

Tvalův úřad vydal předem text patriarchova kázání. Tval v něm chce vyzvat ke spravedlivému a nestrannému vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu a k usmíření celého blízkovýchodního regionu. "Svaté dítě, dobrý a milostivý Bože, pohleď na Svatou zem a na národy žijící v Palestině, Izraeli a Jordánsku a na všechny ostatní na Blízkém východě. Usmiř je, ať se stanou bratry, synu jediného Otce," stojí v textu, z něhož citovala agentura AFP.

Patriarcha se podle něj zmíní také o afrických zemích, v nichž se odehrávají civilní války, o Filipínách, jež se vzpamatovávají z ničivého tajfunu, o potížích, jimiž procházejí Egypt a Irák a rovněž o tragédii v Sýrii.

Na náměstí vládla od rána veselá nálada, hrála arabská hudba, obchody byly ozářené světly, někteří lidé přišli v kostýmech Santa Clause.

Na náměstí Jesliček, které je před bazilikou postavenou přes 1700 lety nad místem Ježíšova narození, vyšel dopoledne průvod vedený hráči na dudy. To je pozůstatek po Británii, která Palestinu do roku 1948 spravovala.

Na náměstí vládla od rána veselá nálada, hrála arabská hudba, obchody byly ozářené světly, někteří lidé přišli v kostýmech Santa Clause. Směřují do krypty pod bazilikou, kde je vyznačeno místo údajného Kristova narození.

Lidovky.cz, ČTK