Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na moři u Libye zachránily lodě přes 250 migrantů. Většina se vrátila do Afriky

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Řím/Tripolis Na moři u Libye zachránily lodě libyjské pobřežní stráže a italského námořnictva přes 250 migrantů. Přes 200 zachráněných se vrátilo k pobřeží severní Afriky, dalších 65 ale čeká na rozhodnutí o svém dalším osudu na palubě italských plavidel.

Právě kvůli nim se rozhořel spor mezi italským ministrem vnitra, který migrantům nechce povolit vylodění v italských přístavech, a ministryní obrany, která má záchranné akce námořnictva v gesci. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA a italská média.

Celkem 214 migrantů, kterým přispěchala na pomoc plavidla libyjské pobřežní stráže, se ve čtvrtek vrátilo zpět do Libye. Informovala o tom na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta zároveň upozornila na to, že situace v Libyi je nyní tak vážná, že migranti v zemi sotva naleznou bezpečné útočiště. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je nyní v detenčních centrech v Libyi kvůli pokračujícím bojům mezi silami mezinárodně uznávané vlády a armádou generála Chalífy Haftara v bezprostředním ohrožení 3300 migrantů.

Kde skončí více než šedesátka migrantů, které ve čtvrtek v libyjských pobřežních vodách zachránily italské lodě, zatím není jasné. Na palubě plavidla italské pobřežní stráže je 36 migrantů, dalších 29 lidí včetně ročního dítěte a třech žen pak veze loď Mare Jonio, kterou provozuje sdružení několika italských nevládních organizací.

Podle dosud platných pravidel by plavidlo pobřežní stráže mělo zakotvit v některém z italských přístavů, protože pluje pod vlajkou země EU a unie nepovažuje Libyi za bezpečnou zemi, kam by bylo možné migranty vrátit. Proti se ale postavil ministr vnitra Matteo Salvini, podle nějž mají přístavy zůstat pro migranty zavřené.

Itálie dosud nepovolovala vylodění migrantům zachráněným loděmi neziskových organizací, italské lodě však zachráněné do Itálie vozit směly.

„Proč tyto migranty vzala na palubu loď italského námořnictva, když libyjská pobřežní stráž jen ve středu zachránila přes 200 lidí a vrátila je do Libye?“ uvedl Salvini, šéf protiimigrační strany Liga. Podle něj se musí věc řešit zejména na úrovni italské vlády, protože koaliční partner Ligy, Hnutí pěti hvězd, má na migrační politiku rozdílné názory. Právě ministryně obrany Elisabetta Trentaová, která Hnutí pěti hvězd v kabinetu zastupuje, je zodpovědná za záchranné akce armádních lodí ve Středozemním moři.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!