Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na stalinském mrakodrapu vlála vlajka Ukrajiny. Moskva: Je to provokace

Bolševická hvězda v ukrajinských barvách (2014). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolševická hvězda v ukrajinských barvách (2014). | foto: Reprofoto

MOSKVA Neznámé osoby v noci na středu vyvěsily na jedné z nejvyšších budov v ruském hlavním městě ukrajinskou vlajku a pokusily se přebarvit hvězdu na její střeše v ukrajinských národních barvách. Policie vyslechla čtveřici podezřelých, které chce obvinit z vandalismu. Ukrajinský prezident Petro Porošenko "smělým aktivistům" tleská.

Ukrajinský prapor se ocitl na špici hlavní věže výškové obytné budovy na levém břehu Moskvy, která je jedním ze sedmi takzvaných stalinských mrakodrapů. Dům na Kotělnickém nábřeží s charakteristickou architekturou Stalinovy éry je vysoký 176 metrů a dostavěn byl v roce 1952. Budova je jako architektonický památník pod státní ochranou. Na její stavbu údajně dohlížel obávaný šéf sovětské tajné policie Lavrentij Berija.

Praporu si podle ruských novinářů povšimli Moskvané spěchající ráno do práce. Ukrajinská vlajka plápolající ve větru vyvolala údiv, protože dvaatřicetipatrový dům, považovaný v Moskvě za prestižní adresu, je přísně střežen. Přivoláni byli policisté, objekt prý okamžitě podrobili pečlivému zkoumání i pracovníci ruského ministerstva pro mimořádné situace.

Kromě upevnění ukrajinské vlajky na vrcholu střechy se neznámí dobrodruzi pokusili přebarvit velkou pěticípou hvězdu, která dům na Kotělnickém nábřeží zdobí. Záměr obarvit rudou hvězdu v ukrajinských národních barvách, tedy modré a žluté, ale realizovat nestihli. Přebarvena byla jen horní polovina hvězdy na modro.

Nadšený Kyjev

V Kyjevě moskevská akce vyvolala nadšení. "Ukrajinský prapor na vrcholku moskevského věžáku se mi líbil," vzkázal do Moskvy prezident Porošenko. Podle ukrajinského zpravodajského serveru Podrobnosti je prezident činem smělých aktivistů potěšen.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě upevnění ukrajinské vlajky na vrcholu střechy se neznámí dobrodruzi pokusili přebarvit velkou pěticípou hvězdu, která dům na Kotělnickém nábřeží zdobí. Záměr obarvit hvězdu v ukrajinských národních barvách, tedy modré a žluté, ale realizovat nestihli. Přebarvena byla jen horní polovina hvězdy na modro.

Po třech hodinách tým policejních horolezců vrátil hvězdě na vrcholku budovy původní zlatavou barvu. Policie zadržela čtveřici mladých lidí s horolezecklým vybavením a podrobila je výslechu. Podle agentury RIA Novosti se ale údajní provinilci k činu zatím nepřiznali. Dva mladí muži a dvě dívky výstup na dům nepopírají, důvodem ale prý byl naplánovaný seskok padákem.

Policie hodlá zadržené obvinit z vandalismu. V případě organizované skupiny a politické motivace ukládá ruský trestní zákoník za tento čin sazbu až tři roky vězení.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...