25. května 2019 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Mount Everestu přeplněném lezci zemřeli další dva lidé, za týden je mrtvých už deset

Turista si fotí Mount Everest, který je schovaný v mracích v oblasti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turista si fotí Mount Everest, který je schovaný v mracích v oblasti... | foto: Reuters

Káthmándú Na Mount Everestu zemřeli další dva horolezci. Podle agentury AFP jedním z nich je Ir a druhý Brit Robin Fisher, který na vrcholu stanul v sobotu ráno, ale zhroutil se při sestupu. Podle agentury AFP za týden tak na nejvyšší hoře světa zemřelo deset lidí.

V minulých dnech využilo příznivého počasí mnoho výprav, takže se vytvářela mnohahodinová fronta, jež pak zdržovala sestup těch, kteří už na vrchol vystoupali, a to u nich způsobilo krajní vyčerpání.

Agentura Reuters píše, že v nynější lezecké sezoně, která začíná v březnu a končí v květnu, v nepálské části Himálají zemřelo 18 lidí.

24.května 2019 v 07:13, příspěvek archivován: 25.května 2019 v 13:33

Fronta na Everest.... to chceš https://t.co/mTsyClX473

AFP informuje o deseti obětech za poslední týden. Mrtví jsou čtyři Indové, dále Američan, Rakušan a Nepálec, nově také Fisher a irský lezec. Další Ir se zřítil poblíž vrcholu, ale jeho tělo se zatím nenašlo.

Jednačtyřicetiletý Fisher se zhroutil při sestupu. „Zemřel slabostí po dlouhém výstupu a těžkém sestupu. Sestupoval se svými šerpy a náhle zkolaboval,“ řekl Murari Šarma z expedice Everest Parivar. Průvodci mu prý dali kyslíkovou lahev a nabídli mu vodu, ale nedokázali ho zachránit.

Šestapadesátiletý Ir podle organizátorů jeho expedice zemřel v pátek na tibetském svahu hory. Na vrchol se mu sice podařilo dostat, ale později zemřel ve stanu ve výšce 7000 metrů.

Hlava na hlavě

Lezecká sezona, v níž je pro výstup vhodné počasí, trvá do konce května. Nepál pro ni letos vydal 381 povolení pro většinou zahraniční horolezce. Povolení stojí 11 000 dolarů (254 000 korun). S držiteli jde jeden průvodce, což znamená, že se na téže trase v krátkém období několika týdnů ocitne 750 lidí, píše AFP. Nepálskou cestou do pátku lezlo 600 lidí.

Everest a ledopád
Lavina zabila nejméně 18 lidí.

Dalších 140 lidí dostalo povolení pro výstup z tibetské, tedy severní strany. Letos by mohl na vrcholu nejvyšší hory světa ve výšce 8850 metrů stanout rekordní počet lezců, loni tam vystoupalo 807 lidí.

Garrett Madison z americké horolezecké společnosti Madison, která pomáhá horolezcům, řekl, že mnozí z těch, kdo jdou na Everest, nejsou „dobře připraveni ani vybaveni“. Nemají dostatečnou podporu na to, aby se dostali bezpečně dolů. „Kdyby byli členy početnějšího a zkušeného týmu, asi by byli v pořádku, ale pokud mají minimální podporu a nastanou problémy, je těžké se odtamtud dostat,“ řekl.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz