Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na mysu Canaveral vybuchla raketa firmy SpaceX. Problémy s ní nejsou poprvé

Svět

  15:31aktualizováno  17:36
MYS CANAVERAL - Podle očitých svědků raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX ve čtvrtek explodovala ve chvíli, kdy měla projít zkušebním startem před plánovaným sobotním odletem. Raketa měla na oběžnou dráhu vynést první družici facebooku. Firma posléze v prohlášení uvedla, že při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Raketa Falcon9. (Ilustrační foto) foto: ČTK

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) k události uvedl, že technici firmy SpaceX ve čtvrtek prováděli rutinní testovací start bezpilotní rakety, když se ozval výbuch.

Po ráně se otřásaly budovy ve vzdálenosti několika kilometrů a série explozí údajně pokračovala několik minut. Oblohu zatemnil mrak kouře a v okolí mysu Canaveral zněly nějakou dobu výstražné sirény.

Společnost SpaceX příčinu exploze nesdělila, pouze uvedla, že šlo o „anomálii“ při statickém testu, při němž byla zničena raketa i satelit, který měla raketa v sobotu vynést na oběžnou dráhu.

Naposledy explodovala na Mysu Canaveral raketa Falcon 9 loni v červnu, kdy měla na oběžnou dráhu vynést nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Příčinou byl tehdy patrně únik hélia. Experti následně strávili odstraňováním problémů několik měsíců a snažili se raketu vylepšit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat