Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putinův exporadce se k smrti neupil, tvrdí svědci. V USA ho prý ubili Rusové

Svět

  6:08
NEW YORK/ PRAHA - Úmrtí zakladatele serveru Russia Today v roce 2015 nebyla nehoda, jak dříve tvrdily americké úřady, tvrdí server BuzzFeed. Podle několika nezávislých zdrojů disponuje FBI informacemi, že mediální magnát Michail Lesin byl zavražděn muži pracujícími pro neznámého ruského oligarchu.

Michail Lesin, bývalý poradce ruského prezidenta Vladimira Putina. foto: Reuters

Michail Lesin, zakladatel serveru Russia Today, byl vlivným ruským mediálním magnátem. V devadesátých letech vedl marketingovou společnost a pomáhal Borisu Jelcinovi zvítězit ve volbách v roce 1996. Později pracoval i jako poradce pro Vladimira Putina, jemuž ráznými kroky dopomohl ke kontrole nad ruskými masmédii. Právě tím získal přezdívku buldozer.

Do Ruska se vrátí celkem 138 ruských diplomatů. Tvrdé, ale vlastně se nic nestane, míní expert

Lesin v roce 2005 založil televizní stanici a server Russia Today, který je financován ruskou administrativou. Později byla stanice přejmenována na RT a přes internet vysílá i do USA.

Na večer 4. listopadu 2015 měl mediální magnát naplánovanou schůzku s pracovníky amerického ministerstva spravedlnosti ve Washingotnu. Zaměstnanci se ho chtěli ptát na principy a způsoby vnitřního fungování RT. Na setkání však Lesin nedorazil. Druhý den bylo jeho tělo nalezeno na podlaze hotelového pokoje.

Podle vyšetřovatelů utrpěl mnohočetné údery do hlavy, krku a těla. Jedenáct měsíců dlouhé vyšetřování vyústilo v prohlášení federálního prokurátora, že Lesin zemřel sám ve svém pokoji na následky série opileckých pádů „po dnech značné konzumace alkoholu.“ Jeho smrt byla považována za „nehodu“, ke které značně přispěla intoxikace organismu.

Zabili ho Rusové

Vyšetřování smrti Michaila Lesina bylo obnoveno v roce 2016 i na základě zprávy bývalého agenta MI6 Christophera Steela, který se dostal do povědomí médií zprávou o kompromitujících materiálech na Donalda Trumpa.

Čtyři nezávislé zdroje totiž  předvolané FBI k výpovědi podle serveru BuzzFeed uvedly, že mediální magnát nezemřel náhodou. Podle zprávy bývalého šéfa ruské sekce MI6 o smrti Lesina byl Rus ubit muži pracujícími pro nejmenovaného ruského oligarchu. FBI  odmítla komentovat existenci této zprávy.

Informace BuzzFeedu dále pokračují prohlášením, že Lesin ve skutečnosti neměl zemřít. Najatí muži měli Lesina jen zbít. Při útoku však zašli příliš daleko a zakladatele jednoho z nejvlivnějších médií zabili.

Záhadná smrt bývalého ruského ministra Lesina objasněna. Upil se k smrti

„Můžu vám říct, že v úřadu není jediný člověk, který věří, že se ten muž opil, upadl a zemřel,“ uvedl pro BuzzFeed jeden z agentů FBI. „Všichni si myslí, že ho ubili a že za tím stojí Putin, anebo Kreml.“

Existenci a znění této zprávy potvrdilo serveru celkem jedenáct lidí. Tři další zdroje FBI poskytli stejné informace, jako Steelova zpráva.

Zprávy o jiné alternativní příčině smrti ruského občana v USA se objevily ve stínu kauzy otrávení bývalého agenta MI6 Sergeje Skripala a jeho dcery.

Skripala a jeho dceru Juliji našla britská policie 4. března v bezvědomí na lavičce v jihoanglickém městě Salisbury. Podle Londýna byli otráveni látkou novičok. Británie z incidentu viní Rusko, které to popírá.

Spojené království kvůli události vyhostilo dvě desítky ruských diplomatů a podobně se zachovaly více než dvě desítky zemí, včetně Česka. Moskva v reakci na britské rozhodnutí o vyhoštění podnikla vůči Londýnu reciproční krok.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat