23. února 2017 15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na opravu poničeného židovského hřbitova v USA se složili i muslimové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Pracovníci židovského hřbitova v St. Louis vztyčují zpět jeden ze 140... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci židovského hřbitova v St. Louis vztyčují zpět jeden ze 140... | foto: Reuters

WASHINGTON Američtí muslimové pomohli shromáždit desítky tisíc dolarů na opravu židovského hřbitova na předměstí St. Louis ve státě Missouri. Více než 170 náhrobků na hřbitově, který na tomto místě stojí více než sto let, poničili o uplynulém víkendu vandalové.

„Američtí muslimové jsou solidární s americkou židovskou komunitou a odsuzují toto hrozné znesvěcení,“ uvedli dva mladí muslimští aktivisté, kteří sbírku zahájili.

Původně počítali s tím, že se jim podaří dát dohromady asi 20 000 dolarů (zhruba půl milionu korun). Mezitím se ale do sbírky zapojily tři tisícovky lidí, kteří darovali přes 91 000 dolarů (asi 2,3 milionu korun), poznamenala agentura Reuters. Správa hřbitova se zdržela vyjádření.

Hřbitov ve středu navštívil viceprezident Mike Pence, aby zde zdůraznil, že v USA není místo pro nenávist, násilí, antisemitismus a předsudky. Nicméně některé židovské skupiny považují vandalismus a výhrůžky bombovými útoky na svou adresu za čerstvý důkaz, že zvolení Donalda Trumpa prezidentem povzbudilo antisemitské skupiny. Trumpovu kampaň podporovali bílí nacionalisté a pravičáci, byť sám politik se od nich distancoval.

Sbírku zahájili liberální politická aktivistka Linda Sarsourová, která patřila k organizátorkám pochodu žen proti Trumpovi a která je známá také jako kritička izraelské politiky vůči Palestincům, a Tarek El-Messidi, který je ředitelem nevládní organizace Celebrate Mercy, věnující se šíření osvěty o proroku Mohamedovi.

Iniciativu podpořila britská spisovatelka J.K.Rowlingová, proslavená knihami o mladém čaroději Harrym Potterovi. „To je tak nádherná věc,“ poznamenala na twitteru s odkazem na sbírku. Vzápětí začalo peněz rychle přibývat, napsala agentura AFP.

ČTK
  • 11Diskuse

Najdete na Lidovky.cz